Ścienne dekoracje

Chcąc odświeżyć wygląd pokoju, decydujemy się najczęściej pomalować ściany na nowy kolor. Bywa i tak, że dotychczasowy styl znudził nam się i pragniemy zaprowadzić daleko idące zmiany. Jednak czasami przeraża nas wizja generalnego remontu lub przejściowo nie możemy sobie na niego pozwolić, na przykład ze względów finansowych. Na szczęście nie musimy przesuwać naszych planów na bliżej nieokreśloną przyszłość. Ścianom, a zarazem i wnętrzu można nadać odmiennego charakteru już niewielkim kosztem.

Z pewnością taki plan się powiedzie, jeśli zdecydujemy się na dekorację ściany. Nie trzeba jej nawet malować, jeśli tego nie wymaga. Jeden ze sposobów na ciekawą aranżację pustej ściany to naklejenie aplikacji. Można kupić gotowe, ale większy podziw wzbudzą te wykonane samodzielnie. Mogą to być na przykład motywy wycięte z resztek tapety lub sztywnego papieru, które następnie przyklejamy do ściany. Takie dekoracje bardzo ładnie prezentują się, gdy zdobią ściany nad niskimi szafami. Jeśli nie odpowiadają nam aplikacje, a dysponujemy kolekcją pięknych fotografii, możemy utworzyć na ścianie małą galerię. Aby ładnie wyeksponować zdjęcia, wystarczy nadać całości określony kształt. Na pewno sprawdzi się prostokąt lub kwadrat. Fotografie mogą być różnych rozmiarów, ale ważne by ramki miały taki sam kolor. Gdy nie mamy zdjęć, do stworzenia prywatnej galerii z powodzeniem posłużą nam obrazy. Inne rozwiązanie to montaż na ścianie kilku wąskich półek, jedna pod drugą, a następnie ustawienie na nich różnych drobiazgów. Aby przyciągały uwagę, powinny kontrastować kolorem ze ścianą. Inny pomysł na niebanalną dekorację, to zawieszenie półek, w roli których wystąpią szuflady wyjęte z szaf, gdy te planujemy wyrzucić. Wystarczy, że je pomalujemy na pasujący do wnętrza kolor i odpowiednio zamocujemy, a otrzymamy niezwykle praktyczną ozdobę. Wiele dekoracji ściennych zrobimy także z użyciem farby. Posługując się szablonem, możemy namalować na ścianie na przykład drzewo, a następnie przymocować w kilku miejscach haczyki, by uzyskać wieszak. Ten pomysł warto zastosować w przedpokoju, a do malowania wybrać gęstą farbę akrylową. Interesującą dekorację, nie tylko zresztą do pokoju dziecka, stanowi malowana specjalną farbą tablica. Kształt, jaki jej nadamy zależy tylko od naszego pomysłu. Z kolei w kuchni dolną część ściany można pokryć tapetą winylową o wzorze przypominającym kafelki. Jeszcze inna możliwość, by pomysłowo ozdobić ścianę w każdym pomieszczeniu, to namalowanie w wybranym miejscu pionowego paska w innym kolorze, pasującym do całości. Delikatniejszy efekt uzyskamy, gdy zdecydujemy się na szlaczek malowany przeznaczonym do tego celu wałkiem. Jeśli podoba nam się nowoczesny styl urządzania wnętrz, również możemy wprowadzić pewne jego elementy do pomieszczenia, dzięki odpowiedniej dekoracji ścian. Mamy tu wiele opcji do wyboru. Zamiast papierowych aplikacji możemy wykorzystać naklejki trójwymiarowe. Na półki ducha nowoczesności wniosą ustawione napisy lub litery przestrzenne. Od pewnego czasu rośnie zainteresowanie panelami trójwymiarowymi. Nie trzeba koniecznie przyklejać ich na całą ścianę. By osiągnąć ciekawy efekt, wystarczy poprzestać na dwóch czy trzech rzędach pionowych lub poziomych.

Dekoracje ścienne to doskonały pomysł na odświeżenie wnętrza. Sprawdzą się niemal w każdym pomieszczeniu. Aplikacje, wzory malowane z użyciem szablonów czy szlaczki to ozdoby, które nie wymagają dużych nakładów pracy ani czasu. Stanowią więc łatwy sposób na to, by wprowadzić do salonu, pokoju dziecięcego czy kuchni powiew świeżości.

No Comments Yet

Leave a Reply