Roleta do pokoju

rolZasłona naszego okna pełni ważne funkcje. Po pierwsze, osłania pokój przed wpadającymi promieniami słońca, a po drugie zamyka nasz pokój przed wzorkiem sąsiadów. Ponadto, dobrze dobrany rodzaj zasłony czy rolety, może ładnie się skomponować z wystrojem wnętrza i być jego kolorystycznym uzupełnieniem. Ostatnio coraz bardziej modne staje się montowanie rolet, które zaczynają zastępować tradycyjne zasłony. Przyjrzyjmy się, jakie rodzaje rolet występują na naszym rynku.

Pierwszy rodzaj występujący na rynku to rolety tzw. dzień-noc. Są bardzo innowacyjnym rozwiązaniem, ponieważ umożliwiają regulację światła wpadającego do pomieszczenia. Taka roleta wykonana jest z dwóch pasów materiału, między którymi znajdują się przerwy. Dzięki regulacji, możemy odpowiednio dopasowywać wielkość szpary między nimi, a co za tym idzie dopływ słońca. Drugi rodzaj to rolety zwijane, które montuje się zazwyczaj na suficie lub ścianie. Dzięki temu, zasłaniają one całe wnęki okienne lub całe okna. Ponadto, są tańszą alternatywą od pozostałych i można je zamontować prawie w każdym rodzaju pomieszczenia. Dzięki mechanizmowi koralikowemu i hamulcowi, możemy dowolnie regulować pozycję i poziom zasłony okna. Kolejny rodzaj to rolety wolnowiszące. Utrzymywane są na rolce, która zostaje zamontowana na ścianie nad oknem lub w górnej części futryny. Ich kasetowy typ jest osadzony w prowadnicach, dzięki czemu roleta opuszcza się pionowo i nie porusza się podczas otwierania okna. Jeżeli zależy nam na estetyce i chcemy skupić się na dekoracji pokoju, to dobrym wyborem będzie roleta rzymska. Nie jest nawijana na rolkę jak pozostałe, a dzięki prostemu mechanizmowi ulega złożeniu falami po pociągnięciu za sznurek. Do wykonania takich rolet używa się różnego typu materiału, stąd możliwości projektu są nieograniczone. Następny typ rolet, które możemy zamontować, to rolety plisowane. Występują w formie ściąganej i rozciąganej harmonijki na całej długości okna. Jeżeli wybierzemy rodzaj jednofunkcyjny, to zwijanie będzie odbywać się od dołu ku górze, natomiast typ dwufunkcyjny umożliwi zwijanie w obu kierunkach. Plisy dają możliwość zasłonięcia dowolnej części okna, ponadto można je dopasować do każdej jego postaci, nawet tej nietypowej jak okrąg lub trójkąt. Następnym typem rolet, dostępnym na naszym rynku, są rolety austriackie. Są bardzo stylowym rodzajem rolet, wyróżniającym się skomplikowanym marszczeniem i efektywnością. Na pierwszy rzut oka przypominają zasłony. Bardzo duże znaczenie ma tutaj jakość wykonania materiału, ponieważ od tego uzależnione jest jego układanie się.
Materiał wykonania

Rolety mogą być tekstylne, bambusowe i trzcinowe, papierowe i wykonane z folii refleksyjnej. Tekstylne są wykonane z materiałów sztucznych i bardziej odporne na zabrudzenie i promieniowanie słoneczne niż te z materiałów naturalnych. Rolety bambusowe i trzcinowe nie chronią do końca przed promieniami słonecznymi, jednak ocieplają pomieszczenie. Jeżeli chodzi o rolety papierowe, to odznaczają się niższą trwałością od pozostałych, jednak materiał ich wykonania jest ekologiczny i estetyczny. Czwarty rodzaj materiału, który może być wykorzystany do wyprodukowania rolety, to folia tekstylna. Zwykle znajduje zastosowanie w pomieszczeniach mocno nasłonecznionych.

No Comments Yet

Comments are closed