Coraz więcej osób decyduje się na zakupienie projektu wnętrza, który zostanie wykonany przez specjalistę. Niemniej nie tylko na tym opierają się usługi architekta. Ich najprostszą formą będzie udzielenie zwykłej porady.Ile kosztuje porada architekta? Na ogół jest to koszt w przedziale od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, jednak czasami można ją uzyskać zupełnie za darmo. Ile kosztuje projekt wnętrza?, a ile kosztują usługi architekta wnętrz? Na te i inne pytania odpowiemy poniżej.
Projektant wnętrz – cena
Pierwsza rozmowa, którą przeprowadzimy z architektem stanowi wstępne rozpoznanie, niemniej jednak to on powinien być w takim przypadku aktywną stroną: pokazuje własne wizje i możliwości co do tego, jak ma wyglądać projekt danego wnętrza. Bywa jednakże, iż pierwsza rozmowa okazuje się być ostatnią, gdyż architekt nie przypadł nam po prostu do gustu. Zwykle architekci za pierwsze spotkanie nie oczekują żadnej zapłaty, nie jest to jednak stałą regułą – niektórzy spośród nich mogą zażądać nawet i do kilkuset złotych. Ponadto, jeżeli podejmiemy dalszą współpracę, miejmy na uwadze, iż w naszym interesie jest podpisanie właściwej umowy.
Jeżeli współpraca będzie przebiegała pomyślnie, architekt wnętrz przedstawi nam koncepcyjny projekt wnętrza (to ok. 30% ceny z całego projektu), do którego przygotowania potrzebna będzie inwentaryzacja. Polega ona na wykonaniu dokładnych pomiarów okien, podłóg, ścian, jak i sporządzeniu ręcznego szkicu, gdzie zaznacza się także wszelkie grzejniki, gniazdka itp.
Ile będzie kosztował projekt wnętrza?
Wykonanie projektu koncepcyjnego przedstawia się zwykle w postaci aksonometrii, rzutów, rysunków albo perspektyw. To, jak wiele wariantów wystroju wnętrz zaproponuje nam architekt, powinno zostać dokładnie określone w umowie. Faza wykonania projektu koncepcyjnego to także moment na zapoznanie się z próbkami kolorów i materiałów.
Dokładniejsze opracowanie otrzymamy w tak zwanym projekcie wykonawczym. Ile będzie nas kosztował projekt pokoju? Koszt takiej usługi (liczy się ją od metra kwadratowego, od całości usługi albo projektowanej powierzchni) będzie zróżnicowany i zależny od renomy danego projektanta: początkujący może zażądać przykładowo 60 zł za 1 m2, zaś wzięty architekt nawet 200 zł, albo i więcej.
Przygotowanie projektu wykonawczego
Projekt wykonawczy stanowi bardzo dokładną dokumentację techniczną (przewidywane meble i sprzęty, kolory podłóg i ścian, zastosowane materiały, projekt przebudowy ścian) razem z kosztorysem, wyliczoną ilością potrzebnych materiałów i wskazaniem miejsca ich zakupu. Kto chce być pewny, iż wnętrza będą zrealizowane w taki sposób, jak to zostało opisane w projekcie, winien skorzystać z autorskiego nadzoru. Może on być wliczony w cenę projektu albo potraktowany w roli dodatkowej usługi (liczonej na dniówki albo na godziny). Wszystko to należy uzgodnić z architektem jeszcze na etapie podpisywania umowy, aby móc zapobiec nieporozumieniom. Nadzór może być realizowany w różnym zakresie. Niektórzy architekci ograniczają swój udział jedynie do kilku wizyt na budowie, aby sprawdzić zgodność realizacji z założonym projektem, inni zaś podejmują się ścisłej współpracy z wykonawcami, a nawet udziału w zakupach.
Gdzie zamówić projekt wnętrza?
Zdecydowanym liderem na rynku w zakresie projektów wnętrz, jest biuro 3deko (dostępne pod adresem: www.3deko.pl). Biuro to świadczy kompleksowe usługi w zakresie projektowania i aranżacji wnętrz, jak i projektowania architektonicznego. Firma 3deko funkcjonuje na rynku, począwszy od 1995 roku i jest pracownią projektową, w której pracuje doświadczony zespół projektantów i architektów wnętrz. Na swoim koncie posiadają wiele zrealizowanych projektów, ale też spore grono zadowolonych klientów.
W biurze 3deko można zamówić między innymi:
- Projekty wnętrz (komercyjnych i mieszkalnych),
- Projekty architektoniczne (np. projekty sklepów, restauracji, biur, domów jednorodzinnych i wielorodzinnych).