Plafony LED – zastosowanie i zalety

Oświetlenie to bardzo ważny element każdego domu czy mieszkania. Lampy bowiem nie tylko powinny pełnić funkcję użytkową, ale i dekoracyjną. Niekiedy jednak stawia się w tym przypadku przede wszystkim na design. W ostatnim czasie do łask wróciły plafony. Dużą popularnością cieszą się modele ledowe.

Fenomen plafonów LED

Plafony były bardzo popularne w latach 50. ubiegłego wieku. Jednak wówczas stosowano je główne z uwagi na zalety praktyczne. Płaskie lampy o szerokim kącie padania światła doskonale nadawały się do oświetlania obiektów o charakterze publicznym. Sytuacja ta zmieniła się jednak diametralnie kilka lat temu. Obecnie dużą popularnością cieszą się plafony LED. Dzięki szerokiej ofercie wzorów i kolorów, plafony pasują do wnętrz o każdej stylistyce. Dobrze prezentują się w zasadzie w każdym pomieszczeniu. Jednak najlepiej prezentują się jako element aranżacji nowoczesnych. Wybór odpowiedniego modelu plafonu w dużej mierze zależy od planowanej kolorystyki i faktu, do których oświetlenie powinno nawiązywać.

Minimalizm w cenie

Nowoczesne plafony ledowe są bardzo minimalistyczne. Dlatego stanowią raczej dyskretną dekorację. Niekiedy połączenie szła z metalem prezentuje się niemal futurystycznie. Przy okazji LEDy mogą emitować światło różnokolorowe. Klasyczne plafony są nieco wyższe, ale mimo wszystko zajmują niewiele miejsca. Na ogół posiadają kształt koła z charakterystyczną obwódką, która bywa często złota lub brązowa, ale nie jest to norma. Modele glamour bywają dekorowane kryształkami ze szkła czy akrylu. Prezentują się one elegancko i ze smakiem. Okazuje się więc, że plafony LED pasują do każdego wnętrza.

Zalety plafonów ledowych

Bez względu na formę, plafony LED okazują się być bardzo praktycznym oświetleniem. Przede wszystkim plafony stanowią doskonałe rozwiązanie do pomieszczeń niskich. Lampy wiszące czy okazałe żyrandole zabierają bowiem sporo miejsca. Plafony są płaskie, a przy tym doskonale przepuszczają światło. Są także lampami łatwymi w montażu, które łatwo można przykręcić i zdemontować. Dodatkowo świetnie kreują nastrój. Plafony LED tworzą na suficie delikatną poświatę. Odbijają światło od sufitu, dzięki czemu dobrze oświetlają wnętrze. Są produktem wielofunkcyjnym, gdyż w razie potrzeby posłużyć mogą również jako kinkiet na ścianę.

Gdzie sprawdzi się plafon LED?

Nowoczesne plafony ledowe są energooszczędne i umożliwiają łatwe regulowanie intensywności światła. Płaskie modele sprawdzają się doskonale oświetlenie górne we wszystkich pomieszczeniach. Najlepiej jednak prezentują się jako element pomieszczeń niskich, w których lampa wisząca zajmowałaby za dużo miejsca. Plafony stanowią doskonałe rozwiązanie do łazienek. Można zamontować je także w przedpokoju. Coraz większą popularnością cieszą się również plafony stosowane w pokojach dziecięcych, zwłaszcza takich, w których mieszkają naprawdę małe dzieci. Mogą mieć one różnorodne formy i kolory. Jednak to nie wszystko. Plafony ledowe zastosować można w zasadzie w każdym pomieszczeniu.

Wpis powstał we współpracy z producentem plafonów ledowych Lena Lighting.

No Comments Yet

Leave a Reply