Okna aluminiowe – jak wybrać?

Okna aluminiowe do niedawna kojarzące się głównie z obiektami przemysłowymi i biurami zaczynają na nowo wracać do łask posiadaczy domów jednorodzinnych i mieszkań. Wśród wymienianych zalet znaleźć można funkcjonalność, użyteczność i trwałość. Wiele osób decyduje się również z uwagi na ich nowoczesny wygląd, doskonale korespondujący z panującymi w budownictwie trendami. Jak wybrać dobre okna aluminiowe? Na co zwracać uwagę?

Dlaczego okna aluminiowe?

Chyba każdy zastanawiający się nad tym, jak wybrać okna do domu staje przed wyborem między plastikowymi, aluminiowymi i drewnianymi modelami. Zdecydowanie najpopularniejsze w naszym kraju są okna plastikowe, coraz mniej popularne są drewniane, a do niedawna najmniejszą popularnością cieszyły się okna aluminiowe. Dlaczego więc warto się nimi zainteresować?

Jednym z powodów, dla których aluminium wraca do łask, jest nowoczesny, trudny do podrobienia wygląd. Matowo-szare wykończenie okien doskonale współgra z wyszukaną elewacją, tworząc spójną architektonicznie całość. Na samym wyglądzie zalety aluminium się jednak nie kończą – ramy wykonane świetnie nadają się do dużych okien, o dużej powierzchni przeszklenia. Konstrukcje z tego metalu to również wyższy poziom bezpieczeństwa, doskonale bowiem współpracują z najnowocześniejszymi zabezpieczeniami, a sam materiał utrudnia włamywaczom szybkie ich sforsowanie i dostanie się do wnętrza.

Okna aluminiowe są ponadto lekkie, dzięki czemu można pozwolić sobie na duże skrzydła okienne, bez obawy o nadmierne zużywanie zawiasów. Aluminium jest również bardzo plastycznym materiałem, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie okien o niemal dowolnych kształtach. Pomimo swoich cech fizycznych (lekkość i plastyczność) aluminium zapewnia odpowiednią sztywność, dzięki czemu nawet wieloletnia eksploatacja nie odbija się negatywnie na samych oknach. Dużą zaletą jest również odporność na korozję i praktycznie bezobsługowość (w odróżnieniu od okien drewnianych nie trzeba dbać o stan powłoki lakierniczej). Aluminium nie ma skłonności do pleśnienia, obrastania grzybem, doskonale znosi również różnice temperatur i oddziaływanie promieni słonecznych.

Na polskim rynku warto zwrócić uwagę na okna aluminiowe firmy Petecki, które wykonane są z dbałością o każdy szczegół.

Ceny okien aluminiowych

Okna o takich cechach i wykonane z trwałych materiałów mogłyby się wydawać drogie w zakupie. Jednak w rzeczywistości okna aluminiowe są jedną z tańszych opcji na stolarkę okienną w domu. Statystycznie, ceny okien z aluminium to około 2/3 ceny drewnianych odpowiedników i warto tu mieć na uwadze znacznie dłuższy okres eksploatacji i niższe koszty utrzymania (m.in. brak konieczności odświeżania powłoki lakierniczej). Dla osób zastanawiających się jak wybrać okna z pewnością jest to ważna wskazówka. W przypadku bardziej wyszukanych kształtów okien ich cena potrafi być nawet niższa, niż konstrukcji plastikowych – wynika to z właściwości fizycznych aluminium, które może niemal dowolnie formowane. 

Czy naprawdę warto postawić na aluminium?

Szukając informacji na temat dowolnego typu okien, można spotkać się zarówno z pozytywnymi, jak i negatywnymi opiniami. Okna aluminiowe stają się w ostatnich latach coraz częstszym widokiem w polskich domach. Dzieje się tak nie tylko z powodu atrakcyjnych wycen czy nowoczesnego wyglądu. Wśród osób decydujących się na okna aluminiowe opinie są zdecydowanie pozytywne – wielu użytkowników wykazuje dziesięciolecia użytkowania bez jakichkolwiek deformacji, odbarwień, konserwacji czy pleśni – problemów, z którymi borykają się posiadacze stolarki okiennej z drewna czy plastiku.

Wiele wskazuje na to, że kolejne lata przyniosą renesans wykonanych z aluminium konstrukcji. Decydując się na nie, warto dostosować model do swoich wymagań – nie tylko pod kątem jakości wykonania, czy kształtu, ale przede wszystkim rozważyć modele antywłamaniowe, które oprócz standardowych zalet aluminium mają wzmacniane zamki, zawiasy, a także wzmocnienia wewnątrz ram i skrzydeł uniemożliwiające łatwe przedostanie się do wnętrza domu czy mieszkania.

No Comments Yet

Leave a Reply