Nowe osiedla mieszkaniowe

Nie tylko w dużych miastach buduje się dzisiaj ogromne osiedla mieszkaniowe. Zapotrzebowanie na nieruchomości po okresie wielkiej recesji znów jest bardzo duże, a popyt ten zaspakajają w pierwszej kolejności deweloperzy, którzy posiadali już grunty. Nie brakowało i takich firm budowlanych, które w okresie najgorszych wyników sprzedaży mieszkań po prostu całkowicie wstrzymały swoje prace budowlane nad nowymi osiedlami, czekając na powrót lepszej koniunktury. I gdy ta wreszcie powróciła, wystarczyło kontynuować budowę, aby po kilku miesiącach lub roku cieszyć się nowymi mieszkaniami dla zainteresowanych kupnem. Nawet mniejsze miejscowości coraz częściej są areną takich prac, chociaż tam zazwyczaj wiąże się to nie tyle ze wzrostem popytu na mieszkania, co po prostu ze wzrostem zainteresowania nowymi i ładnymi mieszkaniami. Bardzo często w tych mniejszych miastach to osoby mieszkające już w jednej nieruchomości decydują się po wielu latach na przeprowadzenie do nowszego, większego i bardziej komfortowego mieszkania na bezpiecznym osiedlu.
W dużych miastach ten popyt jest oczywiście jeszcze większy, co wynika przede wszystkim z dużego przyrostu naturalnego. Rozwijające się i konkurencyjne metropolie przeważnie przyciągają do pracy czy nauki młodych ludzi, a ci nie tylko po założeniu rodziny, dość szybko szukają idealnej nieruchomości dla siebie. A ponieważ często w miastach żyją osoby o nieco lepszej sytuacji ekonomicznej, niż poza miastami, znalezienie wsparcia finansowego w banku także nie jest dla nich wielkim problemem. W efekcie, od powstania planów na kupno własnego mieszkania do realnego nabycia nieruchomości, nie trzeba więcej niż kilku tygodni załatwiania formalności w banku, u dewelopera, ubezpieczyciela i notariusza. Trwa to tak krótko, ponieważ nie brakuje już dzisiaj nowych osiedli – jeszcze pięć lat temu nie budowano ich prawie wcale, a dzisiaj buduje się je w praktycznie każdej dzielnicy miasta. Co więcej – najbardziej atrakcyjne nieruchomości w ciekawych lokalizacjach, są przeważnie wykupione jeszcze przed sfinalizowaniem całego projektu budowlanego. Wielu klientów, widząc interesującą i satysfakcjonującą ich nieruchomość, decyduje się podpisać przedwstępną umowę kupna-sprzedaży lokalu mieszkaniowego z deweloperem. Zanim pierwsze prace budowlane ruszą, klient ma już gwarancję otrzymania mieszkania, deweloper zyskuje dodatkowe pieniądze na prowadzenie inwestycji.
Nowe osiedla są bardzo specyficzne i mocno różnią się od tego, co jeszcze w 2000 roku uznawane było za standard w obszarze budowania osiedli mieszkaniowych. Pierwsza i najbardziej widoczna różnica to oczywiście odgradzanie tych osiedli – monitoring, stawianie siatek, bram, szlabanów, to podstawa. Deweloperom o wiele łatwiej przekonać klientów do tego, że będą się czuli całkowicie bezpieczni na takim właśnie osiedlu, gdzie do każdej klatki potrzebny jest odpowiedni indywidualny kod, wszędzie pracują kamery monitoringu wizyjnego, nad którym dodatkowo czuwa jeszcze pracownik ochrony zatrudniony 24 godziny na dobę. Zarówno starsze osoby szukające dla siebie nowszego i większego mieszkania na emeryturę, jak i bardzo młodzi ludzie szukający idealnego osiedla dla nich samych oraz ich dzieci i ewentualnie powiększającej się dalej rodziny – bardzo wysoko cenią sobie takie aspekty ochrony współczesnych osiedli mieszkaniowych, przez co ciężko w ogóle znaleźć dzisiaj na rynku ofertę, która byłaby pozbawiona takich cech charakterystycznych.
Inne bardzo ważne aspekty, o które zadbać musi sam deweloper jeszcze na etapie projektowania całości osiedla, to chociażby miejsca parkingowe. We współczesnej metropolii średnia pojazdów mechanicznych na jedno gospodarstwo domowe przekracza jeden, więc nawet przy założeniu, że do każdego budowanego lokalu mieszkaniowego uda się stworzyć adekwatnie jedno miejsce parkingowe, nie każdy będzie mógł swobodnie zostawić swoje auto. A do tego doliczyć trzeba gości odwiedzających kogoś tylko okresowo oraz ludzi, który na osiedlu są chociażby w celu załatwienia jakiejś sprawy w sklepie czy punkcie obsługi klienta. To tworzy w każdym większym mieście ogromne kłopoty z korkami i zatłoczonymi ulicami osiedlowymi, a przy okazji zmusza deweloperów do dokładnego przeanalizowania tego, jak problem ten rozwiązać. W efekcie zdecydowana większość firm decyduje się na budowanie bloków razem z garażami podziemnymi – to oszczędność miejsca w stosunku do miejsc parkingowych usytuowanych bezpośrednio pod blokiem. Nie jest jednak wcale tanie nabycie takiego miejsca postojowego w garażu podziemnym i w zależności od miasta stawka ta może bardzo mocno przekroczyć granicę dwudziestu tysięcy złotych od miejsca w garażu – a jest to dla wielu nabywców mieszkań kwota już nie do przeskoczenia, gdyż za podobną równowartość planowali chociażby urządzenie dwóch czy trzech pomieszczeń.

No Comments Yet

Leave a Reply