Newralgiczna izolacja

Nikt nie lubi zimna. Przemarzające ściany w domu to straszna udręka dla jego mieszkańców. Głównym powodem ucieczki zimna są tak zwane mostki termiczne. Mówiąc o nich mamy na myśli miejsca w stropach czy ścianach, które mają słabsze właściwości izolacyjne i z tego powodu są przyczyną przemarzania pomieszczeń. Najczęstszą przyczyną takich problemów są błędy w trakcie wykonywania poszczególnych elementów domu. Na co zwracać uwagę przy ocieplaniu budynku, tak aby izolacja termiczna była skuteczna i służyła przez długie lata?

Jednym z najpoważniejszych problemów przy ocieplaniu domu stanowią narożniki oraz styk ścian z sufitem. Tam zwykle występuje przerwa pomiędzy poszczególnymi warstwami izolacji. Ta drobna szczelina może być powodem znacznej ucieczki ciepła. Aby uniknąć powstanie tego typu mostka termicznego należy zwracać uwagę na to czy izolacja ściany oraz stropu są rzetelnie zabezpieczone łączącym ociepleniem. Zwracamy uwagę także na prawidłową grubość ocieplenia. Termoizolacja stropów musi być zwykle grubsza od tej chroniącej ściany oraz zabezpieczona przed wilgocią.

Oczywistymi miejscami utraty ciepła z pomieszczeń są wszelkiego rodzaju otwory. Okien i drzwi nie sposób pozbyć się z budynku, więc należy zadbać o ich prawidłową izolację. Ocieplenie powinno stykać się z ramami okiennymi i framugami drzwi, gdyż to punkty ich mocowania są jednymi z najbardziej poważnych problemów związanych z występowaniem mostków termicznych. Newralgicznym punktem są szczególnie drzwi balkonowe. Balkony osadzone na płytach żelbetonowych mają tendencję do przepuszczania wilgoci na styku balkonu z progiem drzwi . Jeszcze gorzej jest w przypadku stalowych wsporników osadzonych w konstrukcji domu. Stal ma tendencję do odbierania ciepła z pomieszczeń i oddawania je na zewnątrz. Rozwiązaniem może być w tym przypadku całkowite otulenie płyty balkonowej izolacją, a w przypadku domu dopiero budowanego – odpowiednie zaprojektowanie osadzenia balkonu, tak aby stalowe dźwigary były izolowane od wnętrza pomieszczeń.

Podstawą dla zapewnienia sobie ciepłego domu jest dobry projekt i fachowe wykonanie wszystkich elementów konstrukcyjnych. W przypadku gotowych budynków usuwanie mostków termicznych jest procesem bardzo trudnym lub czasami nawet niemożliwym. Dlatego właśnie najważniejszą rolę w zapobieganiu ucieczek ciepła nie jest zwalczanie objawów ale prewencja ja poziomie projektowania. Jest to szczególnie ważne z powodu możliwości powstawania wszelkiego rodzaju niebezpiecznych grzybów lub pleśni. Oprócz oczywistych niedogodności estetycznych, grzyb może być przyczyną bardzo poważnych chorób układu oddechowego czy grzybicy. Ocieplenie domu właśnie z tego powodu jest jednym z priorytetów pod względem zaplanowania oraz dokładnego wykonania przez fachowców. Specjaliści nie tylko będą wiedzieli jaki rodzaj oraz grubość izolacji należy użyć przy danej budowie ale także będą potrafili prawidłowo położyć ją w nowym domu. W tej kwestii leży bowiem komfort użytkowania budynku przez cały rok oraz zdrowie jego mieszkańców.

No Comments Yet

Comments are closed