Łazienkowa mowa kolorów: kolory tęczy i nie tylko

Omawiając kolorystyczne stylizacje łazienek w tekście poprzednim koncentrowaliśmy się na aranżacji, która pozwala na całkiem dowolne dobranie dodatków i, tym samym, regularną zmianę charakteru łazienki przy wymianie kilku zaledwie elementów. Poza czernią i bielą, które w takich aranżacjach stają się nieoecnione, coraz częściej spotykamy się jednak z śmielszą kolorystyką w łazienkach.
Łazienka w kolorze czerwonym
Żaden kolor nie pobudza i nie zachęca do działania tak jak czerwień. Wykorzystana w nadmiarze, może jednak męczyć, drażnić, a nawet wywoływać agresję. Nie warto zatem przesadzać z tą barwą.
Jedną z możliwości jest ograniczenie czerwieni tylko do dodatków i dekoracji, które dodadzą wnętrzu niespotykanej elegancki. Wówczas kolor bazowy powinien być bardziej wyważony, by nie kłócił się z czerwienią. Można jednak także zastosować czerwone płytki łazienkowe. Wówczas albo stosujemy je tylko w jednej części łazienki, np. pod prysznicem, albo też zestawiamy ją z takimi dodatkami i meblami łazienkowymi, które pozwolą trochę wyciszyć wnętrze.
Łazienka w kolorze niebieskim
Niebieski do łazienki jest idealny! Ze względu na swój charakter działa kojąco i uspokajająca. Wspomaga zatem wieczorną relaksację oraz pozwala przygotować się na trudny dzień. Nie bez powodu też kolor, jako kojarzony z wodą, jest wykorzystywany na basenach. Ze względu na swój łagodny charakter jest także elementem wystroju gabinetów kosmetycznych, dentystycznych i przychodni lekarskich.
Kolor niebieski w łazienkach sprawdza się we wszelkiego rodzaju klasycznych aranżacjach. Można wykorzystać go także, wprowadzając w łazience tzw. styl marinistyczny. Powinien być wówczas zestawiany z elementami czerwonymi oraz białymi, przydatne będą także drewniane wstawki. Z kolei połączenie niebieskiego z żółtym lub pomarańczowym wprowadzi do wnętrza nieco więcej energii.
Łazienka w kolorze zielonym
Podobnie jak niebieski, działa kolor zielony. On także sprzyja relaksacji i uspokojeniu. Ciemne odcienie zieleni wprowadzone w formie dodatków i akcesoriów łazienkowych ożywią wnętrze zaaranżowane w neutralnych lub stonowanych kolorach. Ciekawie prezentuje się również zestawiony z barwami natury, takimi jak: kolor piaskowy, beże, drewno (zarówno jasne, jak i ciemne odcienie).
Zielony zaliczany do kolorów natury, często bywa inspiracją dla projektantów i zasadniczo nie wychodzi z mody, spokojnie można go zatem zastosować w łazience jako kolor bazowy np. kafelków i zestawiać choćby z żółcią czy beżami.
Łazienka w kolorze żółtym i pomarańczowym
Łazienkę warto zaaranżować również w kolorystyce żółtej. Żółty rozjaśnia i powiększa optycznie wnętrze. Oddziałuje również pozytywnie na nastrój: ma wpływ aktywizujący, dodający energii i optymizmu. Żółty sprawdza się zarówno jako kolor bazowy, jak i dopełniający. Może tworzyć styl klasyczny czy awangardowy. Wszystko to jest do osiągnięcia poprzez odpowiednie dodatki i łączenia. Podobnie zresztą działa pomarańczowy.
W zależności od naszych upodobań, mocne kolory mogą być dominujące bądź stanowić tylko uzupełnienie klasycznego sposobu urządzenia wnętrz.

No Comments Yet

Leave a Reply