Łazienkowa mowa kolorów: biały czy czarny

Udowodniono naukowo, że kolory, jakie zastosujemy we wnętrzu oddziałują na nas w bardzo konkretny sposób. Warto poznać oczywiście mowę barw, by – urządzając nasze mieszkanie lub dom – zastosować je nie tylko zgodnie z naszym gustem, ale również z uwzględnieniem usposobienia i przeznaczenia miejsca.
Z reguły zwracamy uwagę na kolorystykę ścian w przypadku pomieszczeń mieszkalnych, głównie pokojów, łazienkę traktując nieco po macoszemu. Tymczasem łazienka również jest interesującym wyzwaniem dekoratorskim, dobór kolorów może zaś być istotny, gdyż to łazienka stanowi miejsce, w którym zaczynamy i kończymy dzień. Czy można zatem połączyć potrzeby poranne, gdzie łazienka powinna pobudzać nas do działania, z wieczorną koniecznością odprężenia i relaksacji? Można.
Łazienka w bieli
Polskie łazienki najczęściej są białe. To wygodne rozwiązanie, choćby ze względu na kolorystykę ceramiki. Nawet, jeśli jest inna niż biała, biała stanowi lwią część dostępnego na rynku asortymentu. Jest to tym lepszy wybór do łazienki, że biały daje wrażenie czystości i higieny, optycznie powiększa też powierzchnię, polskie łazienki zaś przesadnym metrażem zwykle nie grzeszą.
W łazience jednak nadmiar bieli może przytłaczać i dawać wrażenie nieprzyjemnego zimna. Biel opiera się modom i jest doskonała jako podstawa aranżacji. Zmieniając kolor dodatków, dekoracji i tekstyliów, np. na czerń, energetyczną czerwień czy wyciszający niebieski, można całkowicie zmienić klimat wnętrza w zależności od potrzeb. Można także zapobiec efektowi zimnego, laboratoryjnego wnętrza, stosując cieplejsze dodatki. Niekoniecznie chodzi tu o dobieranie kosmetyków na podstawie kolorów opakowań, jednak akcesoria kosmetyczne, kosze łazienkowe czy tekstylia dają już dużą możliwość wyboru.
Łazienka w czerni
Kolor czarny w urządzeniu łazienek nie cieszy się taką dominacją, jak ponadczasowa i uniwersalna biel. Wykorzystywany jest głównie w przypadku łazienkowych mebli i kolorów frontów szafek, a także w zakresie dodatków. Zbyt dużo intensywnej czerni optycznie pomniejsza pomieszczenie, dlatego też takie aranżacje sprawdzają się w przypadku dużych pomieszczeń. Czarny na niektóre osoby działa również przygnębiająco, co nie jest dobrym sposobem na rozpoczęcie dnia. Minusem jest także fakt, że na akcesoriach czarnych o połyskliwym akcencie widać zabrudzenia i zacieki.
Jeśli jednak jesteśmy miłośnikami czerni i nie chcemy z niej rezygnować, warto wziąć pod uwagę jaśniejsze odcienie, wpadające w grafit i szarość. Ich zastosowanie pozwala wyeliminować większość niedogodności klasycznej czerni. Jak zwykle dobrym rozwiązaniem jest uzupełnienie przeważającej czerni o barwy kontrastowe. Tutaj wielkim plusem jest fakt, że do czerni pasuje praktycznie każda tonacja, można więc kierować się w tym przypadku swoim gustem i oczekiwanym efektem. Dodatki czerwone i pomarańczowe są energetyczne i takiego też klimatu nadadzą łazience, zieleń, niebieski czy żółty wyciszy i uspokoi atmosferę. Barwy te są przy tym tak nowoczesne, że udany efekt jest gwarantowany.

No Comments Yet

Leave a Reply