Kosztowna budowa

Zanim zajmiemy się dekorowaniem pomieszczeń naszego nowego domu, przyjdzie nam zmagać się z cała masą różnych decyzji i problemów. Jednym z nich są z pewnością niemałe obciążenia finansowe jakie wiążą się z budową. Koszt budowy jest zależny jednak od wielu czynników i warto przyjrzeć się im krok po kroku, tak aby nie dać się zaskoczyć w trakcie prowadzenia prac. Zwykle pierwsze etapy budowy są najbardziej przewidywalne pod względem obliczania kosztorysów. Im dalej jednak postępuje budowa, tym więcej prac i materiałów musi być angażowane w proces jej ukończenia.

Pierwsze opłaty przyjdą już na poziomie załatwiania wszelkich formalności. Cena samego projektu może znacząco się różnić w zależności od tego czy wybierzemy gotowy plan czy zdecydujemy się na stworzenie go od podstaw przez architekta. Niezbędne będzie także podłączenie wszelkich niezbędnych mediów. Instalacja wodno-kanalizacyjna i elektryczna to spore koszty w przypadku jeżeli nasza działka jest nieuzbrojona. Wszystko zależne jest od infrastruktury, samej działki oraz długości kładzionych instalacji. Przygotowanie placu budowy to również niemałe koszty – czasami lepszym wyborem bywa zatrudnienie firmy zajmującej się procesem budowy kompleksowo. One zwykle są w posiadaniu profesjonalnych narzędzi oraz mobilnych pomieszczeń pracowniczych. Konieczne będzie także tymczasowe ogrodzenie terenu.

Fundamenty budynku to nie tylko koszty prac i materiałów ale i udziału geodety zatrudnionego do ich wytyczenia. Na samą cenę wykonania podstaw budynku będzie miało wpływ kilka czynników – miedzy innymi metoda wykonania wykopu. Zależnie od tego czy będzie on wykonany ręcznie czy z użyciem wypożyczonej koparki – koszt może znacząco się różnić i warto wziąć to pod uwagę przy planowaniu prac. Stawianie ścian jest w głównej mierze uzależnione od rodzaju wybranego materiału, ale prawdziwym wyzwaniem są zwykle stropy. W ich przypadku różnice cen mogą być ogromne i wyznaczane są z uwzględnieniem techniki kładzenia oraz liczby pięter w danym budynku. Największym problemem przy określeniu ostatecznej ceny jest jednak pokrycie dachowe. Skomplikowanie konstrukcji, liczba świetlików, zastosowane pokrycia czy kształt – to czynniki które wpływają na końcowe opłaty związane z wykonaniem dachu budynku.

Ściany, podłogi i dach już stoją, ale do zrobienia jest jeszcze wiele. Wstawienie stolarki drzwiowej i okiennej jest niezbędne, ale rozbieżności cen w zależności od zastosowanych okien mogą być ogromne. Dobra izolacja termiczna budynku jest niczym bez szczelnych okien, a te najlepsze mogą kosztować naprawdę drogo. Nie warto tutaj jednak zbyt mocno oszczędzać, gdyż od dobrego ocieplenia zależy komfort i zdrowie jego mieszkańców. Położenie izolacji, wszelkich instalacji domowych oraz tynków kończy niejako proces budowy samego budynku. Jednak pozostaje jeszcze kosztowne wykańczanie wnętrz. Cena farb i niezbędnych materiałów jest najtrudniejszą zmienną do określenia w kosztorysie. Jego wykonanie to jak widać bardzo trudna i wymagająca skrupulatności czynność. Czasami lepiej nie dać się zaskoczyć i powierzyć jego sporządzenie profesjonaliście. Niestety, z tym też wiążą się pewne koszty…

No Comments Yet

Comments are closed