Etapowa produkcja maszyn, czyli jak stworzyć zautomatyzowane miejsce pracy?

Niezależnie od tego, czy dana firma produkuje zaawansowane układy optoelektroniczne, bądź też specjalizuje się w obróbce mięsa, coraz częściej jej maszyny produkcyjne wykorzystują zaawansowane rozwiązania automatyczne, usprawniające i przyspieszające pracę. Ich produkcja, opierając się na poszczególnych etapach, pozwala na przyspieszenie czasu budowy i wdrożenia do linii produkcyjnej.

Miejscowe uwarunkowania

Produkcja maszyn przemysłowych rozpoczyna się na stole kreślarskim, tudzież na dysku twardym komputera. To tutaj uwzględnia się wszystkie czynniki środowiskowe, które będą miały wpływ na pracę maszyny. Wilgoć, hałas i ewentualne drgania, to tylko niektóre z nich. O wiele istotniejsze jest to, dla jakiej branży dana maszyna ma być zaprojektowana. Jeśli ma ona – tak jak we wstępie – obrabiać mięso, jej elementy robocze będą musiały wykonywać relatywnie ciężką pracę (nawet kilkadziesiąt kW). Z kolei, jeśli jej zadaniem będzie montaż specjalistycznych podzespołów elektronicznych, poszczególne jej komponenty będą musiały być precyzyjne, stabilizowane i odpowiednio doświetlone.

Przewody

Składanie poszczególnych komponentów maszyny to jedno a ich podłączanie – to drugie. Przewody zastosowane w maszynach przemysłowych muszą być tak zaprojektowane, by jak najlepiej zabezpieczać przed porażeniem i chronić przed zakłóceniami. Bardzo ważna jest też ochrona kinetyczna, zapobiegająca uszkodzeniu, przetarciu, lub nadłamaniu przewodów.

Dodatkowe komponenty sterowe

W procesie produkcji maszyn przemysłowych, niebagatelną rolę odgrywają sterowe elementy automatyczne. Należą do nich zasilacze (często sterowane w oparciu o tyrystory), falowniki a nawet przełączniki gwiazda – trójkąt. Rolą tych urządzeń jest nie tylko sterowanie maszyną, ale też zapobieganie przeciążeniom i tzw. miękki rozruch. Oczywiście wyżej wymienione urządzenia mogą też bezpośrednio sterować pracą maszyn. Zastosowanie np. falownika, pozwala na płynną regulację obrotów, bez konieczności wprowadzania dużych, kosztownych i nieekonomicznych elementów oporowych.

Zabezpieczenie

Jednym z bardzo ważnych etapów produkcji maszyn przemysłowych, jest zastosowanie zabezpieczeń, mających chronić zarówno całą maszynę, jak i poszczególne jej komponenty, przed przeciążeniami elektrycznymi i ewentualnymi spięciami. Jest ono realizowane najczęściej w oparciu o dwie metody, z których pierwsza polega na faktycznym zabezpieczeniu bezpiecznikami, a druga – na stabilizacji napięcia, poprzez zastosowanie układów stabilizacyjnych (np. diody Zenera). Bardziej zaawansowane systemy zabezpieczeń, umożliwiają wprowadzenie zależności, wykluczających nieodpowiedzialne, lub błędne wykorzystanie urządzenia, które mogłoby doprowadzić do jego uszkodzenia, lub nawet zniszczenia.

Podsumowanie

Etapowa produkcja maszyn przemysłowych, nie ma jednolitej, linearnej formy. Wręcz przeciwnie – poszczególne etapy realizacji danego projektu często się przenikają. W ten sposób określona maszyna jest stale dopracowywana, co ma ogromne znaczenie w kontekście podjęcia ciągłej, bezawaryjnej pracy.

No Comments Yet

Leave a Reply