Od zawsze naukowcy zastanawiali się jak zastąpić tradycyjne źródła energii elektrycznej w sposób tani, ekologiczny i odnawialny. XXI wiek przyniósł efekty tych rozważań. Obecnie coraz popularniejsze robią się ekologiczne sposoby pozyskiwania energii wykorzystywanej w gospodarstwach domowych i przedsiębiorstwach. Obecnie coraz popularniej stosowane są panele fotowoltaiczne, które zamieniają w prąd energię pochodząca wprost ze słońca. Panele te można montować na domach mieszkalnych, na firmach, a także coraz powszechniej budowane są tzw. farmy słoneczne. Są to pola, na których ustawiane są rzędy paneli fotowoltaicznych, z których czerpany jest prąd.
Energią pochodzącą ze słońca można zapewnić sobie nie tylko elektryczność w domu, ale także ciepłą wodę oraz ogrzewanie. Montaż paneli jest stosunkowo prosty. Firma specjalizująca się w montowaniu takich paneli zapewni nie tylko materiały i montaż paneli, ale także serwis. Panele fotowoltaiczne montowane są zwykle na dachu po jak najbardziej nasłonecznionej stronie. Nie znaczy to jednak, że panele te do prawidłowego funkcjonowania wymagają maksymalnego nasłonecznienia. Tak jak bateria słoneczna znana z kalkulatorów, która działała nawet w półmroku, tak samo panele fotowoltaiczne do swojego działania potrzebują jedynie światła dnia. Nie jest wymagane pełne nasłonecznienie, choć oczywiście im więcej słońca panele przyjmą, tym wydajniej będą działać.
Jest to bardzo innowacyjny sposób pozyskiwania energii, ale jest pewne, że właśnie w tym kierunku zmierza przyszłość energetyki na świecie. Panele fotowoltaiczne montowane na domach i na farmach słonecznych przyszły do nas z zachodu, gdzie są niezwykle popularne i stanowią coraz większy udział w energetyce krajów zachodnich.
Również w Polsce przewiduje się, że z czasem zaczną powstawać liczne farmy wykorzystujące do produkcji energii siły przyrody. Sprzyja temu również nasze prawo, ponieważ zgodnie z prawem energetycznym, elektrownie mają obowiązek odkupić od prywatnych producentów energii, czyli od posiadaczy paneli fotowoltaicznych każdą, nieużytą przez nich ilość prądu. W tym celu elektrownia montuje w domu wyposażonym w panele słoneczne specjalny licznik, który działa w ten sposób, że po pierwsze liczy ilość energii zużytej, a po drugie ilość energii wyprodukowanej i bilansuje ten wynik.
Polskie prawo sprzyja osobom montującym na domach panele słoneczne w ten sposób, że oferuje przyznanie dotacji na ten cel. Zamontowanie w swoim domu paneli fotowoltaicznych to wydatek około dwunastu tysięcy złotych. Można uzyskać na ten cel dotację, która sfinansuje większość wydatków na ten cel.
Doliczając pieniądze zarobione na produkowanym przez siebie prądzie, można uznać, że założenie na domu paneli słonecznych, zamieniających energię słoneczną na energię elektryczna jest nie tylko nowatorskie, ekologiczne i pozwala obniżyć koszty eksploatacji domu, to jeszcze można na nich zarobić.
Budując nowy dom warto zastanowić się nad zamontowaniem paneli fotowoltaicznych. Wydatek nie jest wielki, a korzyści spore.
No Comments Yet