Dom z tarasem czy z balkonem?

french-balconies-1443658-1-mW ostatnim czasie wzrosła ilość nowych domów. Budujemy na potęgę, a każdy skrawek wolnej ziemi, po upływie niedługiego czasu ujawnia się nam rozpoczynającą się budową. Nie korzystając z indywidualnych projektów, a skupiając się na gotowych, bardzo często musimy wybierać pomiędzy jednym rozwiązaniem a drugim. Tak też się dzieje w przypadku, kiedy mamy do czynienia z projektami, które interesują nas pod katem zagospodarowania przestrzennego, ale stawiają przed nami obowiązek wyboru pomiędzy balkonem a tarasem. Co wówczas wybrać?

Balkony w dzisiejszych domach są zazwyczaj małe, pozwalają nam jedynie na wyjście, bez większego szaleństwa pod katem aranżacji jego wyglądu itp. Swoje zastosowanie ma tylko w przypadku ładnej pogody, gdyż w większości przypadków nie jest on zadaszony. Wykorzystywane przez panie domu do powieszenia prania czy też wywietrzenia pościeli. Taras ma w sobie znacznie więcej możliwości. Przede wszystkim jego wielkość nie znajduje tutaj żadnego porównania. W dowolny sposób możemy iść w działkę, a zatem taras ten może mieć naprawdę dowolne rozmiary. Przy zastosowaniu moskitiery możemy g zadaszyć, a zatem będzie on spełniał swoja rolę w przypadku upalnego i zarazem słonecznego dnia, jak i podczas niewielkiego deszczu. Można również zdecydować się na zadaszenie stałe częściowe lub całościowe. W tym przypadku polecamy jednak częściowe, które umożliwiałoby przebywanie na tarasie podczas deszczu, ale też nie ograniczało nam dostępu światła. Taras może spełniać funkcję balkonu, o których już wspominaliśmy w tym artykule. Daje jednak nam spore możliwości zarówno pod względem aranżacji jak i samego wyglądu. Nie ma tutaj narzuconego rodzaju materiału, a więc wybór zależy od nas samych. Popularne są tarasy drewniane lub też murowane z dodatkiem drewna itp. Pomysłów na budowę nie brakuje. Bardzo często wśród tarasów znajdują zastosowanie ścianki działowe, wykonane z drewna, które są również podpórka dla niektórych pnących roślin. Jest to bardzo dobry sposób na zapewnienie pewnej dozy prywatności. Szczególnie przed wścibskimi sąsiadami. Taras przyczynia się również do ograniczenia wnoszenia do domu błota. Po deszczu, chcąc wywiesić pranie, nie musimy się martwić o mokrą ziemie, gdyż możemy je powiesić na suszarce i wynieść ją na taras.

Analizując poszczególne rozwiązania, taras w każdym z nim wiedzie prym. Nic nie jest w stanie go tak naprawdę zastąpić. Dodaje domom odpowiedniego uroku, podnosi walory estetyczne, daje większe możliwości zagospodarowania przestrzennego jak i dekoracyjnego. Posiadanie tarasu wiąże się nam z znacznie wyższym standardem danego domu i w tym przypadku ma to swoje uzasadnienie. Balkon zawsze będzie nas ogranicza, szczególnie metrażowo, nie wspominając już o braku funkcjonalności. Systemy budownictwa nie pozwalają nam na wybudowanie wiszącego balkonu powierzchni tak dużej jakiej jest taras, tutaj nie możemy się w żadnym przypadku łudzić na inne możliwości. Jeśli zatem jesteś na etapie dokonywania takiego wyboru, to my możemy podpowiedzieć z pełną odpowiedzialnością, że funkcjonalności, atrakcyjności i możliwości tarasu, balkon nie jest w stanie zastąpić.

No Comments Yet

Comments are closed