Czym kierować się, wybierając drzwi do wnętrz?

Decydując się na generalny remont mieszkania lub urządzając nowo wybudowany dom, każdy stanie prędzej czy później przed decyzją o wyborze drzwi wewnętrznych. Jedno wydaje się pewne, powinny one pasować do stylu, w jakim urządzone jest wnętrze. Ale czy kierowanie się tylko tą przesłanką wystarczy? Okazuje się, że nie. Według specjalistów od aranżacji pomieszczeń, warto zwrócić uwagę na jeszcze kilka parametrów, choćby po to, by w niedalekiej przyszłości nie wymieniać drzwi po raz kolejny.

Oprócz koloru harmonizującego z wnętrzem, należy wziąć pod uwagę rodzaj pomieszczenia. Drzwi do łazienek różnią się od pozostałych posiadaniem kratki wentylacyjnej. Zwykle też otwiera się je na zewnątrz. Chociaż sposób otwierania dobiera się często w zależności od wygody użytkowania oraz, co z tym związane, wielkości mieszkania. Jeśli brakuje miejsca, warto zastanowić się nad drzwiami przesuwnymi lub zsuwanymi w harmonijkę. Innym czynnikiem, któremu trzeba się przyjrzeć, jest tworzywo, z jakiego wykonano drzwi. Do chętnie wybieranych zalicza się drewno lite, płytę HDF lub mniej wytrzymałą MDF. Decydując się na naturalne drewno, trzeba liczyć się z koniecznością przeprowadzania dodatkowych zabiegów konserwacyjnych, mających na celu utrzymanie drzwi w nienagannym stanie przez długie lata. Takich nakładów pracy, ale i czasu, nie wymagają skrzydła wykończone okleiną. Można tu zdecydować się na płytę pokrytą laminatem czyli sztuczną okleiną, nieco przypominającą drewno. Drzwi takie odznaczają się niższą ceną, ale przy tym krótszą trwałością. Więcej czasy wytrzyma z pewnością płyta wykończona naturalną powłoką z drewna lakierowanego.

Planując wymianę drzwi, warto też zastanowić się, czy mają one zaciemniać pomieszczenie, czy rozjaśniać, tak aby wzrokowo wydawało się większe niż w rzeczywistości. W tym ostatnim wypadku lepiej sprawdzą się drzwi z przeszklone, które mogą stanowić ozdobę wnętrza. Przeszklenia często przybierają formę matowych lub przezroczystych pasów, a czasem nawet witrażu. Podobną funkcję pełnią też drzwi szklane, idealnie pasujące do mieszkania urządzonego w nowoczesnym stylu. Jeśli zależy nam na wyciszeniu i przyciemnieniu wnętrza, korzystnym rozwiązaniem będzie wybór drzwi pełnych, wyposażonych w uszczelkę i zamek magnetyczny. Tego rodzaju ofertę producenci nieustannie poszerzają i starają się dostosować do oczekiwań klientów. Popularnością cieszą się tu zwłaszcza drzwi pełne z wytłoczeniami lub nadrukami w postaci zdjęć, pozwalające nadać każdemu wnętrzu indywidualnego charakteru.

Drzwi zawsze stanowią ozdobę mieszkania, niezależnie od tego, na jaki ich rodzaj się zdecydujemy. Na ostateczny wybór wpływa też moda, która co kilka sezonów zmienia się. Od pewnego czasu wzrasta popularność drzwi dobieranych kolorem do ściany, w której to ukryte są też zawiasy. Niesłabnącym zainteresowaniem od lat cieszą się drzwi płaskie w kolorze białym lub z niewielkich rozmiarów przeszkleniem. Jedno nie ulega wątpliwości, należy tak je dopasować do pomieszczenia, aby nie różniły się zbytnio stylem czy barwą od całości.

No Comments Yet

Comments are closed