Czym jest pianobeton? Materiałem termoizolacyjnym czy konstrukcyjnym?

Na przestrzeni wieków ludzkość używała wielu materiałów budowlanych. Obecnie można wyróżnić bardzo dużo propozycji, spośród których wyjątkowo ciekawą jest pianobeton. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, czy jest to materiał konstrukcyjny, czy termoizolacyjny? Spokojnie, dowiesz się czytając dalej!

W dzisiejszych czasach ważna jest nie tylko efektywność stosowania, ale również ekologia. Naukowcy już od jakiegoś czasu alarmują, że ludzie powinni bardziej szanować naturę, przez co w budownictwie coraz częściej stawia się na ekologiczne materiały, których tworzenie nie wymaga poboru sporych ilości energii, ani niebezpiecznych surowców. Ważne jest także to, by utylizacja konkretnych obiektów była dobra dla środowiska, kiedy zajdzie potrzeba rozbiórki. W pewnym sensie ekologię można także połączyć z mniejszym zapotrzebowaniem ludzkiej pracy w procesie budowania obiektów.

Od lat stosowany materiał konstrukcyjny to na przykład stal, beton, cegła. Niestety, żaden z nich nie może zostać wykorzystany jako materiał termoizolacyjny, dlatego tak często stosuje się przy nich piankę, styropian itd. Od stosunkowo niedawna stosuje się jednak beton komórkowy, który jednocześnie może być używany w konstrukcji, a także izolacji. Spośród różnych odmian należy wyróżnić pianobeton.

Co to pianobeton?

Pienobeton to rodzaj betonu komórkowego, który został pierwszy raz użyty w pierwszej połowie XX wieku. Pozyskuje się go poprzez mechaniczne dodanie specjalnej piany do zaprawy cementowej, dlatego wyróżnia się od tradycyjnego betonu dużo mniejszą wagą w kontekście objętości. Zgodnie z definicją, pianobeton to nazwa, która może być używana w materiałach betonowych, których co najmniej 20% objętości stanowią pęcherze powietrza.

Jest to również materiał termoizolacyjny i konstrukcyjny w jednym, ponieważ pianobeton pozwala na szerokie zastosowanie przez sam proces wytwarzania. Kiedy wprowadzi się do zaprawy mniej piany, to otrzyma się produkt twardszy, jednak o mniejszych właściwościach izolacyjnych. Analogicznie, kiedy użyte zostaną większe pokłady piany, to produkt będzie lżejszy i mniej twardy, jednak będzie doskonale izolował. Proporcje można dostosować tak, by mógł on jednocześnie pełnić dwie role!

W produkcji pianobetonu wykorzystuje się oczywiście cement, Kolejnym istotnym składnikiem jest woda. Nie może ona mieć odczynu kwaśnego, a także przekraczać temperaturą 60 stopni Celsjusza. Musi także być wprowadzona do mieszanki w dobrych proporcjach, ponieważ zbyt mała jej ilość spowoduje zniszczenie struktury piany, a zbyt duża segregację składników. Ostatni składnik (kruszywa) potwierdza również fakt, że pianobeton jest materiałem ekologicznym. Dodanie kruszywa może bowiem dotyczyć surowca z odzysku. Chodzi o popioły lotne, pyły granitowe, rudy wapnia, kredę itd. Co więcej, kruszywo można pozyskać z wcześniej stworzonego i zmielonego pianobetonu.

Pianobeton może być więc stosowany do wylewania fundamentów, tworzenia ścian, robienia izolacji. To wyjątkowa sprawa, ponieważ ocieplanie na przykład styropianem wymaga przywiezienia materiałów i długich godzin pracy, tymczasem pianobeton może być wytworzony na miejscu, a także wylany w kilka chwil. Do tego schnie zadziwiająco szybko, dlatego coraz więcej firm budowlanych korzysta właśnie z tego rozwiązania. Pianobeton jest ekologiczny, trwały, prosty w użyciu, czyli mówiąc w skrócie – doskonały w swojej uniwersalności.

No Comments Yet

Leave a Reply