Kwestia prawidłowego ogrzewania w nowopowstających budynkach to bardzo ważny punkt projektowania. Decyzja o tym czy zastosowane będzie tradycyjne ogrzewanie oparte o grzejniki czy też instalacja podłogowa, jest jedną z kluczowych. Ciepło bijące z podłogi ma oczywiście zalety. Ścian nie szpecą ograniczające przestrzeń kaloryfery a ciepło równomiernie rozchodzi się po pomieszczeniach. Ale jakie są wady ogrzewania podłogowego? I czy mogą być na tyle poważne, by rezygnować z takiego rozwiązania?-
Pierwszą rzeczą na jaką zwraca się uwagę przy projektowaniu ogrzewania jest zwykle wyższy koszt instalacji podłogowej. Co prawda w przypadku nowobudowanego domu cena instalacji jest znacznie mniejsza niż w przypadku zakładania ogrzewania w gotowym budynku, jednak nadal mowa tutaj o dość wysokich kosztach. Podwieszenie grzejników wraz z doprowadzeniem podłączeń to wciąż mniej obciążające przedsięwzięcie. Dochodzi tutaj też konieczność precyzyjnego planowania. Błędy w projektowaniu lub – co gorsza – w położeniu instalacji mogą bardzo drogo kosztować i być przyczyną silnego dyskomfortu. Źle zainstalowane ogrzewanie podłogowe to prawdziwa udręka, bo naprawy w tego typu konstrukcjach są z reguły niezwykle trudne lub czasami nawet niemożliwe do wykonania. Projektowanie musi uwzględnić też poważne obciążenia stropów. Masa całej instalacji zintegrowanej z podłogą może być poważnym obciążeniem dla konstrukcji budynku i wymaga dokładnego opracowania – a to może być przyczyną zwiększenia kosztów budowy.
Niemniej ważnym problemem dla posiadaczy instalacji ogrzewania podłogowego będą utrudnienia przy urządzaniu i dekorowaniu pomieszczeń. Ciepło bijące z wnętrza podłogi nie pozwala na wykorzystanie wszystkich materiałów pokryciowych. Pojawiają się co prawda coraz to nowsze i ładniejsze panele oraz wykładziny przeznaczone specjalnie do takich pokojów, ale nadal nie daje to całkowitej dowolności właścicielom domu. Również dobieranie mebli może wiązać się z koniecznością pamiętania o szczegółach.
Niestety ogrzewanie podłogowe ma też swoje limity. Wydajność cieplna instalacji podłogowej jest ograniczona i pomieszczenia o małej powierzchni lub ze specyficzną zabudową mogą wymagać i tak dodatkowego grzejnika. Również poważne straty ciepła w niektórych pomieszczaniach mogą przekreślać sens inwestowania w instalację podłogową. To rozwiązanie wiąże się też z faktem, że ogrzewane podłogi mają tendencję do bardzo dużej bezwładności cieplnej. Oznacza to, że ogrzewają się i oddają ciepło bardzo powoli. Może sprawiać to pewne problemy z dokładna regulacją temperatury w pomieszczeniach.
Jak widać instalacja ogrzewania podłogowego mimo swoich zalet, nie jest pozbawioana też niedogodności. I są to problemy o tyle poważne, że szczegółowe ich przemyślenie jest sprawą niezwykle ważną. Nie chodzi tutaj bowiem o prostą pracę instalacyjną, którą w każdej chwili można cofnąć i zrezygnować w przypadku gdyby nie odpowiadało nam jej użytkowanie. To trudny i kosztowny proces, przeznaczony dla naprawdę zdecydowanych użytkowników i mieszkańców.