Na jednym z etapów planowania budowy domu przychodzi czas na zakup materiałów budowlanych. Podjęcie decyzji dotyczącej ich rodzaju to dla niejednego inwestora spore wyzywanie. Radą służą zawsze bardziej doświadczeni w temacie koledzy lub fachowcy z ekipy budowlanej. Beton, beton komórkowy, ceramika budowlana czy drewno to przykłady materiałów często i chętnie wykorzystywanych w budownictwie. Jednak dopiero znając ich właściwości i przeznaczenie można zadecydować, który będzie najlepszym wyborem w przypadku danego projektu.
Nie od dziś popularnością zarówno wśród inwestorów, jak i fachowców cieszy się ceramika budowlana. To materiał znany tak naprawdę od lat i bardzo trwały, o czym świadczą chociażby liczne zabytki historyczne, wzniesione właśnie z ceramiki w odległych czasach i istniejąc do dzisiaj. Wszystkie ceramiczne materiały budowlane łączy to, że powstają z różnych rodzajów gliny. Surowiec ten po zmieszaniu z wodą formuje się, a na samym końcu procesu produkcji wypala w określonej temperaturze. Tym sposobem uzyskuje się między innymi cegły i pustaki ceramiczne, dachówki czy wiele rodzajów materiałów używanych w trakcie prac wykończeniowych.
Współczesne materiały budowlane z ceramiki różnią się nieco od tych wytwarzanych dawniej. Na przestrzeni lat zmienił się znacząco sposób ich produkcji, przede wszystkim dzięki wprowadzeniu nowoczesnych technologii. Wpłynęło to na poprawę wielu parametrów, co ostatecznie zwiększyło zainteresowanie ceramiką budowlaną. Doskonałym przykładem tego są pustaki poryzowane, które w ostatnich latach zyskują coraz więcej zwolenników wśród inwestorów chcących budować domy pasywne.
Obok trwałości wiele innych cech przyczynia się do tego, że na materiały ceramiczne decyduje się tak wielu inwestorów. Przekonanie o tym, że zbudowany z nich dom jest szczególnie przyjazny zdrowiu, nie wzięło się znikąd. Ceramika powstaje wyłącznie z surowców naturalnych i właśnie dzięki temu jest bezpieczna nie tylko dla zdrowia, ale również i dla środowiska. Wysokie temperatury, w jakich się ją wypala dają pewność, że ściany pozostaną suche, a ich powierzchni nie zaatakują grzyby lub inne groźne dla zdrowia drobnoustroje. W domach zbudowanych przy użyciu materiałów ceramicznych panuje zawsze niemal idealna wilgotność powietrza. To możliwe dzięki temu, że ściany mają zdolność przepuszczania pary wodnej. Ta cecha zabezpiecza również dom przed zbyt mocnym wyziębieniem zimą oraz przed przenikaniem wysokich temperatur z zewnątrz w czasie letnich upałów. Cegły, pustaki czy dachówki ceramiczne mają ponadto wysoką zdolność tłumienia dźwięków. Daje to pewność, że hałasy dochodzące z okolicy nie będą uprzykrzały życia mieszkańcom domu.
Wielu zwolenników ceramiki budowlanej podkreśla jeszcze inne jej zalety. Wymienić tu warto między innymi odporność na ogień i złe warunki atmosferyczne. Musi upłynąć co najmniej kilka godzin, by pożar zniszczył ściany wzniesione z materiałów ceramicznych. W trakcie budowy domu trzeba pamiętać o tym, by nie pokrywać ich okładzinami, które w trakcie spalania mogą wydzielać niebezpieczne dla zdrowia opary. Sama ceramika jest pod tym względem bezpieczna. Nie trzeba się obawiać również tego, że dach lub ściany stracą swe właściwości lub ulegną znacznemu uszkodzeniu na skutek nagłych zmian temperatury, silnego wiatru czy opadów. Materiały budowlane wykonane z ceramiki odznaczają się wyjątkową wytrzymałością. Aby rzeczywiście tak było, trzeba budowę domu potraktować poważnie i każdy element wykonać solidnie. Dotyczy to w takim samym stopniu budowy ścian, jak i układania pokrycia dachowego. Zadania te najlepiej powierzyć fachowcom.
Do zalet ceramiki budowlanej zalicza się z pewnością energooszczędność, zwłaszcza, gdy chodzi o nowoczesne materiały poryzowane. Charakteryzują się one o wiele niższym wskaźnikiem przepuszczalności ciepła niż te wytwarzane z ceramiki tradycyjnej. Dlatego właśnie znajdują zastosowanie w nowoczesnym budownictwie energooszczędnym. Materiały te pozwalają obniżyć koszty związane z ogrzewaniem.
Korzyści płynących z zastosowania materiałów ceramicznych przy budowie domu jest na pewno więcej niż wad. Wśród tych ostatnich wskazać można wagę. Cegły czy dachówki są ciężkie, jednak nawet ta cecha w przypadku dachówek może się obrócić w zaletę, bo pokryty nimi dach jest przecież o wiele bardziej trwały. Niektórzy za wadę uważają też fakt, że prace budowlane zajmują tu więcej czasu niż w przypadku użycia materiałów innego rodzaju. Inni z kolei wymieniają zbyt wysokie ceny ceramiki poryzowanej.