Budujemy pierwszy dom

Kiedy decydujemy się na budowę swojego pierwszego domu, jest to z pewnością bardzo ważne i emocjonujące wydarzenie. Pamiętać trzeba jednak, że euforia związana z tą decyzją nie może przesłonić nam konkretów i szczegółów na które należy zwrócić uwagę już od pierwszego kroku do zrealizowania marzeń o własnym domu.

Działka to rzecz najbardziej kluczowa w całym procesie projektowania. Jeżeli mamy jeden wymarzony projekt własnego domu to zmuszeni będziemy szukać działki pasującej do tego projektu. Zdecydowanie prostszym rozwiązaniem jest jednak znalezienie dobrej działki i dostosowanie planów właśnie do niej. Terenu można szukać na wiele sposobów, ale ostatecznie każdą ewentualność należy sprawdzić pod wieloma kątami. Działka budowlana to nie tylko płaska przestrzeń na której w przyszłości powstanie gotowy budynek. To miejsce w którym spędzać będziemy bardzo dużo czasu – być może nawet resztę życia. Dlatego najważniejszymi rzeczami dotyczącymi każdej działki są takie rzeczy jak chociażby jej okolica, infrastruktura czy otaczający ją teren. Jednym z kluczowych punktów powinno być określenie czy dojazd do przyszłej posesji jest optymalny dla naszych potrzeb i obowiązków. Nie wolno zapominać też o kwestiach prawnych. Zawsze należy sprawdzić interesujący nas kawałek terenu w urzędzie gminnym. A jest to konieczne by zapoznać się szczegółowo ze stanem formalnym działki oraz ogólnym planem zagospodarowania przestrzennego. To pierwsze warunki do upewnienia się czy dana działka w ogóle nadaje się do budowania tam domu. Po drugie warto sprawdzić jak wyglądają ewentualne plany inwestycyjne dla danej okolicy. Szkoda byłoby budować dom w konkretnej okolicy ze względu na panujący tam spokój, a za pięć lat zostać sąsiadem planowanej tam autostrady. Jeśli jednak wszystko jest w porządku, stan ksiąg wieczystych nie budzi zastrzeżeń a dojazd i media na działce nie są problemem – można decydować się na kupno.

Projekt domu to kolejny trudny orzech do zgryzienia. Nie obejdzie się tutaj bez architekta, jednak nie podejmie on za nas wszystkich decyzji. Przykładowo powinniśmy zdecydować się na optymalną powierzchnie budynku. Za ciasny dom to problem z komfortowym mieszkaniem, a zbyt duży to znacznie koszty ogrzewania i trudności w utrzymaniu porządku. Architekt z pewnością będzie służył radą i doświadczeniem jednak decyzja należy zawsze do inwestora. Można również kupić gotowy projekt.

A konieczność podejmowania wyborów wcale się nie kończy. Kolejnym krokiem będzie znalezienie dobrej ekipy budowalnej. Spora część projektów jest co prawda realizowana przez właścicieli własnymi siłami, przy udziale fachowców jedynie w trakcie trudnych i specjalistycznych prac. Obniża to znacznie koszty, ale może być przyczyną wielu późniejszych problemów konstrukcyjnych. Jeśli pozwalają na to warunku znacznie lepiej znaleźć firmę zajmującą się generalnym wykonaniem robót – od fundamentów aż po ostatnią rynnę. Niekoniecznie warto wybierać pierwszą z brzegu. Przy wyborze ekipy najlepiej posiłkować się opiniami klientów, którzy korzystali z usług budowlańców. To zbyt ważna decyzja by pozostawić ją przypadkowi.

No Comments Yet

Comments are closed