Budownictwo pasywne

Nowoczesny pomysł we współczesnym budownictwie oparty na oszczędzaniu energii. Jego głównym celem jest zwiększenie zysków energetycznych i ograniczenie utrat ciepła.

Czym jest budownictwo pasywne?
To innowacyjne domy o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną. Domy pasywne tworzone są według bardzo ścisłych zasad. Najistotniejszy wymóg- maksymalne zminimalizowanie zużycia energii. Taki obiekt ma kształt prostej i zwartej bryły.

Koncepcją stworzenia budynku tego typu jest jak największa redukcja zapotrzebowania na energię poprzez użycie pasywnych źródeł ciepła. W takim domu pasywne jest ogrzewanie. Dom ogrzewa się sam, więc potrzebuje tylko minimalnego ocieplenia w dniach, gdy temperatura spada do -20 st C.

Technika tworzenia budynków szkieletowych jest wręcz stworzona do konstruowania zarówno energooszczędnych domów, jak i pasywnych. Wszystkie materiały konstrukcyjne to naturalne izolatory. Dzięki stosownemu dociepleniu oraz pozbyciu się mostków termicznych można otrzymać niezwykle energooszczędny dom.

Utrzymanie takiego budynku jest nawet kilkanaście razy mniejsze niż utrzymanie domu tradycyjnego. Dom energooszczędny nie musi spełniać tak surowych wymogów dotyczących bryły oraz jego położenia. Z pewnością technologia budowy energooszczędnych domów przyniesie korzystny wpływ. W czasie, gdy domy energooszczędne pobierają ok 40 kWh/m2, zapotrzebowanie ich pasywnych odpowiedników powinno być 50% niższe.

W trakcie budowy domu pasywnego czy energooszczędnego należy pamiętać o starannym i skrupulatnym wykonaniu, które będzie zgodne z projektami i technologią.

Typowe cechy domów pasywnych:
• niebywale niskie zużycie źródeł energii: gaz, prąd, drewno, olej opałowy,
• brak potrzeby korzystania z grzejników czy ogrzewania podłogowego,
• bardzo dobra wentylacja mechaniczna, wyposażona w nowoczesny rekuperator
• położenie na słonecznej działce, a także umieszczenie okien od południowej strony.

Źródła odzyskiwania energii cieplnej:
• ciepło naturalnie wytwarzane przez człowieka;
• ciepło otrzymywane w czasie gotowania;
• promienie słoneczne wpadające przez okna;
• ciepło dostarczane przez urządzenia elektryczne: komputer, telewizor, sprzęt AGD i inne.

No Comments Yet

Comments are closed