Budowa bloków i osiedli

Budownictwo jest branżą, w której raczej nie można narzekać na nudę. Obecnie nawet w zimie prowadzone są budowy lub (podczas bardzo niskiej temperatury, kiedy nie da się pracować na zewnątrz) prace wykończeniowe w powstających budynkach. Można zauważyć, że w miastach powstaje teraz bardzo dużo nowych osiedli i bloków. Deweloperzy decydują się na inwestycję, która zazwyczaj jest dla nich opłacalna – ludzie wciąż biorą kredyty na zakupy nowych mieszkań, a te mieszkania, które są nowoczesne i usytuowane na nowych, pięknych osiedlach, są najbardziej poszukiwane. Ekipy budowlane mają więc dużo pracy. Osiedla i bloki powstają jak grzyby po deszczu. Prace budowlane zwykle przebiegają bardzo szybko i w kilka miesięcy powstają nowe wieżowce lub bloki kilkupiętrowe.

Stworzenie takiego budynku od podstaw jest operacją skomplikowaną logistycznie, ale profesjonalni budowlańcy mają swoje patenty i specjalne procedury, które ułatwiają im pracę. Jednym z podstawowych elementów, które muszą się znaleźć na każdej budowie, jest profesjonalny sprzęt budowlany. Ekipy budowlane mają taki sprzęt na własność lub wypożyczają go od firm, które zajmują się wynajmowaniem koparek, spychaczy, dźwigów i tak dalej. Poza tym, każda dobra ekipa budowlana nigdy nie oszczędza na materiałach, z których mają powstać nowe budynki. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki dobrym materiałom prace przebiegają szybciej, ale też później wymagają mniej poprawek i drobnych napraw. Budowa nowego bloku wymaga pracy zgranej i dobrze zarządzanej ekipy. Każdy, kto sprawuje nadzór nad grupą budowlańców, powinien pamiętać o ich bezpieczeństwie i przestrzegać zasad BHP. Obowiązkowe na każdej budowie są kaski, kamizelki odblaskowe oraz specjalne zabezpieczenia przy pracy na wysokościach, co w przypadku budowania bloku lub wieżowca jest nieuniknione. Dobra ekipa budowlana stara się stworzyć budynek, który pozostawiony zostanie w stanie idealnym – wykonuje swoje prace starannie i sumiennie. Niestety często można trafić również na takie ekipy budowlane, które raczej nie mają na celu uczciwej pracy, tylko chcą zrobić wszystko jak najszybciej. Później, przy odbiorze takiego bloku przez specjalistów z nadzoru budowlanego, może się okazać że prace nie są jeszcze skończone, a budynek wymaga wielu poprawek, więc sprzedaż mieszkań potencjalnym klientom odsuwa się w czasie, a ekipa budowlana może zapłacić karę.

Prace budowlane mają swój ustalony rytm i porządek – najpierw powstaje „szkielet” bloku, później jego poszczególne elementy, a na końcu następuje tak zwana „wykończeniówka”. Mieszkania w nowych blokach oddawane są klientom w stanie deweloperskim, czyli mają wstawione okna, podłączony prąd i wodę, ale poza tym, wewnątrz trzeba wszystko zrobić samemu – podłogi i ściany są pozostawione w stanie „surowym”. Przy takich pracach często potrzebna jest kolejna ekipa remontowo – budowlana, którą klient musi wynająć już na własną rękę. Niektórzy świeżo upieczeni właściciele mieszkań decydują się na samodzielne wykonanie remontu, ale obecnie to już rzadkość. Takich ludzi można by nazwać mianem złotej rączki.

No Comments Yet

Comments are closed