Mały salon – wielkie wyzwanie

Mając do dyspozycji duże przestrzenie, właściciele nie powinni mieć wielkiego kłopotu z ich urządzeniem. Problem pojawia się wówczas, gdy metraż jest bardzo ograniczony, przed mieszkańcami zaś stoi wyzwanie, by z jednej strony zadbać o funkcjonalność pomieszczenia i pomieszczenie w nim wszystkich niezbędnych mebli, z drugiej zaś nie zagracić zbędnie pomieszczenia. Nie jest to proste zadanie, jednak wykonalne.
Salon jest pomieszczeniem, które – w odróżnieniu od pozostałych pokojów w domu – powinien być wielofunkcyjny, Jest to miejsce odpoczynku, spotkań rodzinnych, nierzadko pełni rolę jadalni, kącika telewizyjnego czy nawet miejsca pracy. Im mniejszy metraż, tym trudniej zagospodarować tę przestrzeń sensownie.
Z pomocą przychodzi nam możliwość optycznego powiększenia pokoju. W tym celu, urządzając wnętrze, należy stosować barwy jasne i stonowane. Idealnie sprawdzi się klasyczna biel, przełamana w różne odcienie, beże, szarości oraz kolory pastelowe. Dzięki swoim właściwościom, barwy te odbijają światło, pozwalając zakamuflować metraż pomieszczenia i sprawić, że wyda się ono większe. W zależności od sposobu rozłożenia kolorów na ścianach można pokój poszerzyć lub wydłużyć. Przy tych zabiegach najważniejsze jest, by kolorystyka była spójna.
Umiejętna kolorystyka bazowa to jednak tylko połowa sukcesu. Na nic nasze wysiłki, jeśli przestrzeń zostanie przesadnie zagracona sprzętem. Meble powinny więc być dobierane  wtaki sposób, by w miarę możliwości gwarantowały wielofunkcyjność, a jednocześnie nie przytłaczały wnętrza swoją formą. Im mniejszy, lżejszy mebel, tym lepiej.
Kupując wyposażenie salonu, warto rozpocząć od niezbędnej w tym pomieszczeniu kanapy. To jej rozmiar i funkcjonalności pozwalają ocenić, ile miejsca pozostaje na umieszczenie pozostałych mebli. Najlepiej sprawdzi się sofa rozkładana, która – w razie potrzeby – zabezpieczy w mieszkaniu dodatkową przestrzeń do spania. Pomocne w budowaniu optycznego złudzenia przestrzeni będą gładkie boki oraz niskie oparcie. Lekkie i proste formy będą najbardziej pożądane, podobnie będzie zresztą w przypadku pozostałych mebli.
Dobrze nastawić się na meblowanie wielofunkcyjne. Zamiast klasycznej szafki pod telewizor warto zdecydować się na komodę, która charakteryzuje się dużo większą powierzchnią przechowywania. Rozwiązaniem jest także zawieszenie telewizora na ścianie. Stół może jednocześnie pełnić funkcję biurka, zaś praktyczna okaże się pojemna zabudowana szafa, która optycznie nie zajmuje wiele miejsca, dzięki swej pojemności zaś rozwiąże problem niemożliwych do pochowania przedmiotów. Warto wykorzystać meble, które składają się w swej części z szyb i luster – nadaje to dodatkowej lekkości i przestrzeni.
W małym pomieszczeniu lepiej nie przesadzać z dodatkami. Istnieje bowiem niebezpieczeństwo przytłoczenia całości. Przestrzeń powinna sprawiać wrażenie uporządkowanej i przejrzystej, ale nie sterylnej. Przy spokojnej kolorystyce całości można pokusić się o mocniejsze akcenty barwne, jednak tylko jako dopełnienie aranżacji, w postaci kilku elementów dekoracyjnych, nadających wnętrzu charakteru.

No Comments Yet

Leave a Reply