Jakie meble ustawić w jadalni oraz eleganckim salonie?

Wprowadzając się do nowego domu lub mieszkania bardzo często ma się problem z tym jak je urządzić. Wiele osób zastanawia się nad jakie meble wstawić do najważniejszych pomieszczeń, by przetrwały one w nich nawet przez długie lata i zawsze prezentowały się efektownie. Oto kilka wskazówek.

Jak urządzić jadalnię?

Może być to oddzielne pomieszczenie albo części kuchni czy salonu. Najczęściej jest właśnie częścią otwartą strefy dziennej dlatego jej wystrój powinien pasować do pozostałej części aranżacji wnętrza. Ważną zasadą jest ta, że jadalnia nie może zdominować kuchni czy salonu, ale jednocześnie powinna mieć swój niepowtarzalny charakter. Oczywiście jej najważniejszym elementami są stół i krzesła. Najczęściej wybierany jest stół drewniany, o prostym designie, w kształcie prostokąta. W mniejszej jadalni sprawdzić się może także stół okrągły. Do delikatnego stołu warto jest pokusić się o dobranie ciekawych i nowoczesnych krzeseł – ich wybór na rynku jest obecnie bardzo duży. Oczywiście niezmiennie popularne są klasyczne krzesła drewniane, które świetnie wpasowują się zarówno we wnętrza w stylu nowoczesnym, rustykalnym, jak i skandynawskim. W ostatnich latach modne są krzesła białe, posiadające wygodne, tapicerowane siedzisko (wykonane ze sztruksu albo żakardu). W aranżacjach nowoczesnych równie dobrze wyglądać będą krzesła metalowe, mogą być one proste lub wręcz przeciwnie – bogato zdobione. W domach z niewielkimi jadalniami ciekawym rozwiązaniem stać się mogą krzesła rozkładane albo sztaplowane, które pozwolą na pełna dowolność działań. Trzeba także dodać, że wśród ostatnich trendów w aranżacji wnętrz pojawił się ten, który mówi o łączeniu krzeseł o różnym designie, w różnych kolorach przy jednym, prostym stole. Wygląda to niezwykle ciekawie.

Salon w stylu francuskim

Kiedy mowa jest o eleganckich jadalniach, wato wspomnieć także o aranżacji salonu, który będzie zadziwiał swoim stylem i niezwykłym klimatem. Mowa tutaj o pokoju urządzonym w stylu francuskim. Jest on naprawdę zachwycający, ale ważne, by był spójny. W jego dekoracji warto trzymać się kilku istotnych zasad:
– Symetria – w takim salonie meble powinny występować parzyście: to znaczy ustawia się w nim na przykład: dwa szezlongi lub fotele, dwie komody, dwa małe stoliki, sześć czy osiem krzeseł.
– Obecność tkanin – są one w tym wypadku dodatkiem obowiązkowym. W pokoju powinny znaleźć się tekstylia takie jak: ręcznie haftowane poduszki, grube narzuty, czy zasłony o bogatej ornamentyce.
– Wystawne dekoracje – salon urządzony w stylu francuskim powinien zachwycać dodatkami: rzeźbieniami na suficie albo ścianach i dekoracjami przedstawiającymi motywy roślinne (np. lilie).
– Błyszczące dodatki – mowa tutaj o ozdobnych ramach luster i obrazów, kryształowych żyrandolach, eleganckich wazonach, a także o przeszkleniach komód. Salon w stylu francuskim powinien być zawsze pełen blasku.
W takim pomieszczeniu powinny pojawić się meble takie jak: niewielkie stoliki, zdobione komody i tapicerowane szezlongi. Muszą one być stylizowane na meble XVIII-wieczne, czyli takie posiadające zaokrąglone kształty i ozdobne okucia. Taki salon na pewno zachwyci wszystkich gości swoim stylem i niezwykłą elegancją.

Portal albmart.pl pomógł nam przy pisaniu tego artykułu.

No Comments Yet

Leave a Reply