Garaż wolnostojący czy połączony z budynkiem?

Garaż.
Miejsce gdzie zazwyczaj trzymamy swój samochód. Garaż przy domu nie musi być tylko miejscem dla auta. W dzisiejszych czasach większa przestrzeń może pomóc w przechowywaniu sprzętów ogrodowych, narzędzi czy też przedmiotów z domu. Niekiedy właśnie to dla rzeczy z domu nie można znaleźć odpowiedniego miejsca. Należy pamiętać, że garaż wolnostojący zajmuje więcej miejsca niż ten, który może być dobudowany do budynku mieszkalnego. Powinien on tworzyć całość z budynkiem, być integralny. Budynek powinien być delikatny, mieć drobne proporcje, kształt dachu czy kąty nachylenia. Powinien być wykonany z podobnych materiałów co dom. Jeżeli nie ma takiej możliwości, wystarczy iż będą porównywalnie podobne jakościowo. Wszystko musi być zrobione z wyczuciem.

Zalety garażu wolnostojącego:
– Odseparowanie od części mieszkalnej, uniknięcie zatem hałasu, dość nieprzyjemnego zapachu, brak dodatkowego pomieszczenia do ogrzewania,
– Dobre rozwiązanie dla osób chcących przechowywać w nim przedmioty ogrodowe lub po prostu pragnące dużej przestrzeni na samochód,
– Możliwość długiego stawiania, w razie gdy dom dopiero jest stawiany może posłużyć jako magazyn na placu budowy,
– Nie wymaga pozwolenia na budowę, jeżeli nie będzie miał powierzchni zabudowy większej niż 30m2. Wystarczy zgłosić w urzędzie budowę.

Wady garażu wolnostojącego:
– Brak bezpośredniego przejścia między częścią mieszkalną, a garażem,
– Wyższy podatek (za garaż wbudowany w budynek jest mniejszy).
Czy budowa jest droższa, czy też tańsza trudno jest stwierdzić. Zależy to od różnych czynników, takich jak zastosowane materiały oraz konstrukcja.

Jaki wybrać garaż wolnostojący i jakie prawa muszą być zachowane?
Najczęściej wybierany jest garaż z jednym stanowiskiem czy też dwustanowiskowy z pomieszczeniem gospodarczym. W ofertach można znaleźć oba, a nawet i takie, które mają trzy stanowiska. Decyzję należy podjąć, biorąc pod uwagę fakt, ile aut ma pomieścić garaż. Dobrze, jeżeli nie wydaje się większy od domu. Ze względów prawnych musi być on usytuowany we właściwy sposób. Jest to opisane w przepisach prawa budowlanego. W przypadku oddzielnych budynków garaży obowiązuje te same przepisy co do budynków mieszkalnych. Musi zatem być oddalony od granicy działki sąsiedniej o 3 metry (jeżeli nie ma okien lub drzwi) i 4 metry (jeżeli okna występują). Powinien znajdować się 6 metrów od budynku mieszkalnego. Garaż może stać na granicy z inną działką, jednak dach musi mieć spad na własna działkę.

Trzeba dobrze wykombinować także przejście między domem a budynkiem dla aut. Najlepiej gdyby przejście nie było zbyt długie. Należy pamiętać, by dobrze wyjeżdżało, jak i wjeżdżało się do garażu. Często garaże wolnostojące ustawiane są bokiem, prostopadle do ściany frontowej budynku. Istotne jest, aby można było wygodnie wyjechać i skręcić do bramy wjazdowej na posesję. Kiepski wyjazd może tylko niepotrzebnie irytować. Nie ma się co martwić, projektanci i pomoc internetu spokojnie rozwieje wątpliwości i łatwo będzie można zdecydować czy wolimy garaż wolnostojący, czy też może dobudówkę do budynku mieszkalnego.

No Comments Yet

Comments are closed