Pokój w stylu country

Styl country we wnętrzach jest w zakresie sposobu urządzania wnętrza i komponowania dodatków klimatycznie zbliżony do rustykalnego, choć różni się kilkoma zasadniczymi kwestiami. O ile styl rustykalny nawiązuje do typowo wiejskiego klimatu, tak styl country sięga stylu dziewiętnasto- i dwudziestowiecznych osadników, którzy zdobywali tzw. Dziki Zachód, różnica zaś polega przede wszystkim na liczbie i sposobie komponowania dodatków. Zasadnicza rozbieżność jest więc rozbieżnością kulturową, zarówno jednak styl rustykalny, jak i country wybierają osoby, które tęsknią za dzieciństwem spędzonym na wsi.
Charakterystyczne cechy stylu country to minimalizm, prostota i brak dekoracji. Na Dzikim Zachodzie wynikało to z braku dostępu do szerokiej gamy przedmiotów i ograniczonej liczbie sprowadzanych tam towarów, obecnie zaś to kwestia stylistyki. Osoby, do których nawiązują urządzający wnętrza w stylu country, wiele przedmiotów tworzyły własnoręcznie. Była to zatem renowacja zniszczonych mebli, wykorzystanie resztek materiałów oraz nastawienie na funkcjonalność. To dlatego we współczesnych wnętrzach urządzonych w stylu country odnajdziemy przede wszystkim proste, surowe formy mebli, nierzadko niestarannie wykonanych, patchworkowe pledy i kapy, skóry i futra dzikich zwierząt. Wśród tekstyliów dominują materiały naturalne, często o śmiałych kolorystycznie zestawieniach, służących za cały ozdobnik. Wśród wzorów dominują pasy, krata i motywy roślinne. Pożądanym elementem są wszelkiego rodzaju misy, miski, dzbany.
Nie ma tu miejsca na agresywne i przytłaczające elementy. Dodatki powinny być proste i ograniczone w swojej liczbie, aby nie przerodzić stylu country w przesadną tandetę. Im prościej, tym lepiej. Zarówno w zakresie mebli, jak i dodatków, pożądana jest charakterystyczna ciepła surowość.
Absolutną podstawą jest drewno, wprowadzane zarówno jako podłoga, materiał na meble, jak i ciekawy akcent w postaci charakterystycznych belek pod sufitem oraz dodatków. Szczególnie sprawdza się tutaj jasne, ciepłe drewno, najlepiej niepolakierowane. Deski będą idealne, jeśli zostaną na nich uwidocznione sęki. Im bardziej naturalny efekt, tym lepiej.
Kolor naturalnego drewna dobrze jest zestawić z przejrzystymi i naturalnymi barwami. Dobrym pomysłem jest biel, paleta beżów i szarości. Można drewno łączyć z innymi surowcami pochodzenia naturalnego. Sprawdzi się zatem wiklina w postaci dodatków, kamień jako akcent łączony z drewnem i nie tylko, elementy z kutego żelaza oraz gustownej ceramiki. Ciekawym dodatkiem są na przykład plecione kosze czy też metalowe, specjalnie postarzane akcesoria kuchenne i dekoracyjne. Dominować powinna neutralna kolorystyka, choć sprawdzą się doskonale pojedyncze mocne akcenty, np. jaskrawy patchworkowy pled na kanapie.
To wnętrza idealne dla osób doceniających ciepło i prostotę. Takie pomieszczenia cechuje charakterystyczny klimat, co sprawia, że można w nich znakomicie wypocząć i zrelaksować się. Wbrew pozorom, nie jest to sposób urządzania mieszkań i domów wyłącznie na wsi. W mieście takie wnętrza, nawiązujące do dawnego świata i domów naszych babć, również sprawdzą się rewelacyjnie.

No Comments Yet

Leave a Reply