Nowoczesna architektura mieszkaniowa

W momencie, kiedy człowiek podjął decyzję o prowadzeniu osiadłego trybu życia, narodziła się architektura mieszkaniowa. Oczywiście pierwszych chat z gliny i kamienia nie można absolutnie porównać do współczesnych mieszkań, ale podstawowa funkcja mieszkania, czyli ochrona człowieka przed czynnikami zewnętrznymi – pozostaje bez zmian. Współczesną architekturę mieszkaniową można podzielić na dwa podstawowe typy: jednorodzinna i wielorodzinna. Dzisiaj zdecydowanie stawiamy na tą pierwszą. Zabudowa jednorodzinna obejmuje domy wolnostojące, bliźniacze oraz szeregowe. Oczywiście co pewien czas zmieniają się potrzeby i oczekiwania klientów, ale także rozwiązania, które im podsuwa nowe pokolenie projektantów i architektów.

Inwestorzy najchętniej decydują się na typ domu wolnostojącego, który charakteryzuje się tym, że w budynku można wyodrębnić najwyżej dwa mieszkania. Powinien to być budynek posiadający cztery ściany zewnętrzne i stojący na działce o minimalnej wielkości – 450  m2. Tego typu budynki projektowane są jako parterowe lub dwukondygnacyjne. Rzadko spotyka się takie domy jednorodzinne, które posiadają trzy kondygnacje. Domy wolnostojące mają spore walory użytkowe. Można je dowolnie sytuować na działce, umożliwiając nasłonecznienie wnętrza ze wszystkich stron. Tego typu dom daje również ogromną swobodę architektom w kształtowaniu bryły budynku. Poza tym taki budynek może być doskonale wyizolowany i integralnie powiązany z konkretnym terenem. Dość poważną wadą tego typu budownictwa to fakt, że jest stosunkowo drogie nie tylko w realizacji ale i eksploatacji.

W przypadku zabudowy bliźniaczej jedna ściana budynku musi przylegać bezpośrednio do drugiej ściany budynku. Trzy pozostałe elewacje są niezależne. Budynki bliźniacze wcale nie muszą być swoim lustrzanym odbiciem. Owszem takie budynki spotykamy najczęściej, bo sprawiają one wrażenie uporządkowanych. Jednak coraz częściej się zdarza, że różnią się one wysokością, kubaturą i bryłą architektoniczną. Architekci proponują ciekawe i niebanalne rozwiązania. Budynek bliźniaczy jest stawiany najczęściej ze względu na oszczędność terenu. Takie rozwiązanie budynków bliźniaczych najczęściej dotyczy działek wąskich, o nietypowym kształcie. Pozwala to również na zmniejszenie długości instalacji, co daje sporą oszczędność. Są też minusy – przede wszystkim zdecydowanie w mniejszym stopniu możemy izolować się od sąsiadów. Poza tym architekt nie ma takiej swobody w kształtowaniu bryły budynku jak to się dzieję w przypadku domów wolnostojących.

W przypadku budownictwa jednorodzinnego wyróżniamy ponadto domy:
w zabudowie szeregowej
w zabudowie gniazdowej
w zabudowie atrialnej.
Stosunkowo popularne są domy szeregowe, które są zdecydowanie tańsze konstrukcyjnie niż wolnostojące. Jest to rozwiązanie łączące zalety domu jednorodzinnego i wielorodzinnego. Zabudowa szeregowa jest popularna w krajach skandynawskich, gdzie niezwykle ceni się prostotę i bezpretensjonalność. Architekci proponują w tym zakresie interesujące rozwiązania architektoniczne, które mogą zadowolić najbardziej wymagających inwestorów.

No Comments Yet

Comments are closed