Mury czy szkielet?

Wciąż unowocześniane i modyfikowane technologie murowane znane są od lat. Różnice między domem szkieletowym a murowanym są duże. Pierwsze konstrukcje domów szkieletowych budziły nieufność, lecz w niedługim czasie zyskały zainteresowania inwestorów, a zadecydowały o tym szybkość budowy i proste wykończenia.

Podczas wyboru warto przeanalizować własne potrzeby i przewidywany sposób użytkowania budynku. Dom murowany często jest budowany przez dwa sezony, natomiast szkieletowy jest głównie dla osób nie przywiązujących szczególnej wagi do długiej trwałości budynku, a chcących szybko zamieszkać. Z metody szkieletowej najczęściej korzystają młodzi ludzie, biorąc pod uwagę alternatywną sprzedaż domu podczas, gdy wzrosną ich potrzeby mieszkaniowe.

Różnice w budowie i użytkowaniu
Różnice w budowie uwidaczniają się już w momencie powstawania fundamentów. Dom szkieletowy wywiera mniejsze obciążenie na grunt. Dom ten daje też możliwość wylania tzw. fundamentu oszczędnego. Od chwili wylania go, przy budowie tego domu nie wykonuje się robót mokrych. Zatem dalsze prace można wykonywać nawet zimą.

W domach szkieletowych i murowanych ciepłochronność nie stanowi żadnej różnicy.

Przy konstrukcji stalowej, w ścianach może skupiać się para wodna. Wówczas konieczne jest zaizolowanie ich poprzez dodatkowe ocieplenie zewnętrzne.

Ściany w domach szkieletowych izolowane są od wewnątrz folią paroszczelną, zapobiegającą wykraplaniu się pary wodnej z wełny mineralnej. Brak paroprzepuszczalności nie wpływa na klimat w pomieszczeniach pod warunkiem, że jest tam wentylacja. Murowany dom łatwiej utrzymuje paroprzepuszczalność, gdyż zdolność do gromadzenia wilgoci w ścianach pozwala na zatrzymanie nadmiaru pary wodnej i jej wydalenie przez ściany podczas spadku wilgotności powietrza. Przy niskiej zdolności utrzymywania ciepła, może zaistnieć konieczność ogrzewania budynku nawet latem. Warto więc stworzyć w domu szkieletowym dodatkowe ogniwo ciepła.

Ściany budynku szkieletowego pokryte ciężkimi bloczkami silikatowymi ocieplone wełną mineralną zapewnią w nim dostateczne wytłumienie hałasów dochodzących z sąsiedztwa.

Wykończenia wnętrz
Klasycznym wykończeniem wnętrza domu szkieletowego jest obłożenie ścian płytami gipsowo-kartonowymi. Ich słabością jest mała wytrzymałość na obciążenia. Tam gdzie przewiduje się obciążenia ściany, w konstrukcji szkieletowej należy zrobić dodatkowe wzmocnienia. Drewniana boazeria czy panele boazeryjne świetnie wypełnią wnętrza pomieszczeń.

Przeprowadzenie w budynku szkieletowym instalacji jest wiele łatwiejsze, niż w domu murowanym, bo są ukrywane pod poszyciem ścian. Jedynymi są rury kanalizacyjne, które z powodu dużej średnicy trzeba prowadzić poza przekrojem ściany.

Ogrzewania w obu budynkach różnią się zasadniczo. Jeśli w domu murowanym zyskownym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe, nie jest ono odpowiednie w domu szkieletowym, bo wolno reaguje na zmiany temperatury, co może prowadzić do przegrzewania lub niedogrzania wnętrz.

Wybierając jedno z powyższych rozwiązań, dobrze jest wziąć pod uwagę swoje plany życiowe i związane z domem oczekiwania, a także – zastanowić się, w jaki sposób chcemy go użytkować.

No Comments Yet

Comments are closed