Cena domów pasywnych

Ludzie często zarzucają, iż domy pasywne są wiele droższe od zwykłych domów energooszczędnych, jak też domów tradycyjnych, czyli zazwyczaj kiepsko ocieplonych.. Faktem jest, że do budowy domów pasywnych potrzebne jest znacznie większe użycie materiałów izolacyjnych. Trzeba mieć również na uwadze to, że poniesie się większe koszty związane z wydatkiem na okna i drzwi o jak najmniejszym stopniu przenikania ciepła. Dużym wydatkiem będą także kolektory słoneczne oraz dobra wentylacja, która musi posiadać system odzyskiwania ciepła. Budując dom pasywny, jesteśmy skazani na poniesienie dość wysokich kosztów. Jednakże zyski, które niesie ze sobą ten sposób znacznie przewyższają koszty. Dom pasywny właściwie uniezależnia swoich lokatorów od wciąż rosnących cen prądu, oleju opałowego i innych. W ciągu kilku lat, początkowy wkład zwraca się wielokrotnie.

Ekologiczny dom energooszczędny
Dom energooszczędny z pewnością jest bardziej ekologiczny niż ten zbudowany tradycyjnym sposobem. Dzięki istotnej szczelności domu energooszczędnego zużywana jest mniejsza ilość paliwa do jego ogrzania, co jest wynikiem produkcji mniejszych ilości substancji szkodliwych. Energooszczędny budynek mniej energii powinien zużywać zimą na ogrzewanie pomieszczeń, a latem na ich chłodzenie.

Źródła odnawialnego paliwa
Korzystając z izolacji termicznej poprzez pozbywanie się tzw. mostków cieplnych, wykorzystując specjalny i profesjonalny ciepły montaż drzwi i okien, można otrzymać taki efekt. Mocno przeszklone ściany wybiegające na południe dostarczają ogromną ilość ciepła, a i też światła. Przy pokryciu budynku przy zastosowaniu dachu spadzistego, mocowane są w nim okna dachowe, ponieważ poprzez nie dostarczane jest dodatkowe ciepło i światło słoneczne. W okresie letnim mocowane są rolety lub zakładane żaluzje, które mają za zadanie ograniczać nagrzewanie się wnętrza domu.

Ekologiczny budynek energooszczędny z pewnością powinien korzystać z energii niekonwencjonalnej, np. poprzez nagrzewanie wody dzięki bateriom słonecznym lub korzystanie z wydajnego paliwa odnawialnego, jakim jak pelet- w postaci granulatu z trocin drzewnych.

Surowce ekologiczne
Podczas budowy dobrze jest zwrócić uwagę na materiał, z jakiego ma powstać energooszczędny dom. Ważne jest, by materiały były tworzone ze źródeł odnawialnych lub z odzysku, ale istotą jest też miejsce produkcji. Im bliżej budowy, tym mniej energii potrzeba do przewozu materiałów budowlanych. Drewno posiadające ekologiczny certyfikat, powinno potwierdzać, że zostało pozyskane zgodnie z zasadami ochrony przyrody. Materiały wykończeniowe, tj. farby, lakiery, kleje – nie mogą być tok szkodliwe.

Oszczędzanie
Oszczędzanie wody i ścieków to również ekologia. Zmniejszenie zużycia wody jest możliwe dzięki użytkowaniu wodooszczędnych urządzeń, jakimi są nowoczesne pralki i zmywarki. Oszczędności można zaznać również dzięki montażowi perlatorów na kranach, dwuzakresowych spłuczek, baterii bezdotykowych itp. Kolejne oszczędności z pewnością zagwarantuje zmiana codziennych przyzwyczajeń, nawyków. Nazbieraną deszczówkę można spożytkować w trakcie podlewania ogrodu. Zamontowanie urządzenia, dzięki któremu do spłukiwania toalety zużywać będzie można tzw. szarej wody, czyli tej używanej wcześniej np. do kąpieli czy płukania prania, również będzie pomocne w procesie oszczędzania.

Dobrze jest pomyśleć o własnej oczyszczalni ścieków, która przypomina stożek i jest wkopywana w ziemię. Nie wymaga się przy niej większej pracy, poza usunięciem tzw. osadu czynnego, które wykonuje się raz na pół roku i zajmuje pół godziny. Mając własną oczyszczalnię, można zapomnieć o problemach z przeciekaniem nieszczelnego szamba.

W ekologicznym domu zadbać należy także o zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Montując energooszczędne urządzenia, trzeba o nich pamiętać wyłączając je z prądu. Nie należy zapominać również o wyjmowaniu z gniazdek nieużywanych ładowarek, czy gaszeniu niepotrzebnie zapalonych lamp.

No Comments Yet

Comments are closed