Budownictwo na studiach

Co roku tysiące młodych ludzi staje przed bardzo ważnym, często życiowym wyborem – muszą zdecydować, jaki kierunek studiów wybrać. Oczywiście wielu z nich zdarzają się pomyłki i po roku studiów zmuszeni są do zmiany wybranego wcześniej kierunku na inny. Statystyki pokazują, że pewne kierunki studiów cieszą się wybitnym zainteresowaniem i wciąż znajdują się w czołówce tych najbardziej obleganych. Wśród nich znajduje się również budownictwo. Taki kierunek studiów wybierają zwłaszcza mężczyźni, chociaż obecnie coraz więcej kobiet decyduje się na zostanie „panią inżynier”. Budownictwo studiuje się na politechnice, dziennie lub zaocznie, państwowo lub prywatnie.

Nic dziwnego, że tak wiele osób wybiera takie studia – jest to zawód przyszłościowy, dobrze opłacany. Oczywiście, jak na każdym kierunku studiów, budownictwo to nie tylko nauka przedmiotów specjalistycznych, ale także (zwłaszcza na pierwszym roku studiów) matematyki, fizyki, chemii. Każdy budowniczy musi mieć raczej umysł ścisły – humanista na takich studiach z pewnością sobie nie poradzi. Poza tym, przyszły budowniczy powinien być osobą sumienną, dokładną oraz posiadać takie cechy charakteru, które ułatwią mu w przyszłości pracę z ekipą budowlaną, która będzie mu podlegać – powinien umieć kierować ludźmi, odpowiednio planować i przewidywać. Warto też wspomnieć o tym, że wielu budowniczych, którzy posiadają tylko wykształcenie średnie techniczne, musi lub chce iść na studia wyższe w tym zakresie, ponieważ ta branża rozwija się bardzo dynamicznie, zwłaszcza po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Z tym wiążą się różnego rodzaju wymogi, przepisy, regulacje prawne, które obowiązują w tej branży i powinny być znane każdemu budowniczemu. Ważne jest również to, że dobry budowniczy powinien znać doskonale przynajmniej jeden język obcy – najlepiej oczywiście angielski, ponieważ w branży używa się wielu określeń, które mają znaczenie międzynarodowe oraz często pracownik zmuszony jest do korzystania z różnego rodzaju instrukcji, opisów, które stworzone są w języku obcym. Dla przyszłego budowniczego bardzo ważne jest również pozytywne przejście przez specjalne testy, które mają sprawdzić, czy osoba nadaje się do pracy na wysokościach, czy nie ma zaburzeń równowagi i tak dalej. Takie rzeczy są bardzo istotne dla każdego, kto chce uzyskać uprawnienia budowlane. Trudno sobie wyobrazić inżyniera budownictwa, który boi się wejść na dach budynku.

Na studiach przyszli budowlańcy mają zajęcia między innymi z zakresu: mechaniki budowli, geodezji, konstrukcji metalowych i betonowych, planowanie przestrzennego czy prawa budowlanego. Oczywiście wykładane przedmioty zależą również od specjalizacji, którą wybiera się podczas trwania studiów. Przyszły budowniczy ma szansę szkolić się w jednej z wielu specjalizacji: inżynieria lądowa/wodna/miejska, budowa dróg/mostów/autostrad i tak dalej. Po studiach należy podjąć praktykę (na przykład dwa lata praktyki w biurze projektowym oraz rok pracy na budowie lub dwuletnia praktyka na budowie – w zależności od tego, jakie konkretnie uprawnienia budowlaniec chce uzyskać).

No Comments Yet

Comments are closed